Vzpomínání na zatopené kempy (+video)

ZvadloVšak náhlé volání táhlé ti přeruší snění a oznámí všem:
je poslední den. Voda zaplaví údolí,
sosnu, chajdu, pohled zabolí,
ta hráz je potřebná všem, však zabíjí den,
co nosil tě v náručí romantickém.
Zazní údolím bolest tvá,
ta bolest ráno uvítá, svět s ní, svět s ní.

Tak zní poslední sloka známé písničky Honzy Nedvěda s názvem Hráz, kterou zpívali Brontosauři od roku 1974. Podobně s jistou nostalgií, ale přece jenom po svém vzpomínali trampi 35 let zatopení údolí řeky Jihlavky vodami Dalešické přehrady, údolí, které jim v mládí dalo kus sebe. Měli k tomu dokonce dvě motta:

Zase dole v peřejích zvoní řeka,
hřeje a praská oheň, údolím zní kytara a smích…

Postůj a zavzpomínej, neboť to největší mezi kamarády je přátelství…
… a řeka tekla, zněla stříbrným smíchem,
těšila srdce a hřála duši,
jako písničky, které nám po ní zůstaly!

Vzpomínkový večer svolali kamarádi staré řeky z Třebíče do Národního domu na 18. října , konkrétně TK Červen 29 a STO Třebíč. Už dávno před tímto večerem byl sál vyprodán, protože program večera byl tak přitažlivý, že museli prodávat vstupenky i na stání.

Program večera byl tak přitažlivý, že museli prodávat vstupenky i na stání...

Bylo to díky pozvaným kapelám, čestným hostům, ale i výstavě fotografií a obrazů z údolí Jihlavky, promítáním diapozitivů, výstavě kronik, vlajek, cancáků trampských osad i příslibem malé pozornosti. To se projevilo hned při vstupu do sálu, kde každý účastník dostal 2dcl flaštičku dobrého jihomoravského vínka prý pro dobrou náladu. Na lahvičce byla barevná viněta s nadpisem „Rio DE LA PLATA (dle staré osady z r. 1930 i jejich chaty) drink“ s obrázkem jednoho z četných skalisek zvané Podlézací skála, dole pak s nápisem Vzpomínkový večer 35. let od zatopení Jihlavky … (hezký suvenýr). I bez toho se nesl celý večer dobrou pohodou počínaje z výborně provedené trampské výstavy v předsálí, která byla velmi bohatá zajímavými sbírkami a hlavně fotkami z trampského života v kdysi nádherném koutu přírody kouzelného údolí Jihlavky. (Řeka se jmenuje Jihlava, ale pro trampy byla , je a bude vždy Jihlavkou). Vše bylo perfektně připravené a uspořádané a mnozí návštěvníci se v různých materiálech nebo na fotkách i našli, nebo poznali své kamarády. Také část Trampského muzea z Horního Jelení přispěla k této výstavce několika panely s trampskou tematikou.
Večer začal samozřejmě Vlajkou, kterou zahrála trampská kapela Červen 29. Potom pokračovali písní jak jinak než o zatopení Jihlavky a dalšími vlastními velmi zdařilými písničkami, které prokládali průpovídkami pro pobavení.
S vlastními vzpomínkami na nejhezčí chvíle prožité u Jihlavky na své chatě a mezi kamarády u této řeky se představil první host večera Jura Cancák z Brna, který je mezi třebíčáky jako doma. Však s jejich pomocí sestavil a napsal v roce 1997 útlou knížečku Trampská historie řeky Jihlavky v úseku jejího zatopení, kterou krásně ilustroval a ještě vybavil svojí písničkou Ztracená řeka. Také se podílel v roce 2008 s kolektivem autorů na sepsání obsáhlejší knížky Tramping na řece Jihlavě (od pramene po Ivančice), vč. ilustrace a fotografií. Byl přítomen i další ze spoluautorů Drobek z Padochova, šéfredaktor trampského časopisu Oslavské boudy a organizátor festiválku Trampská nota v Padochově. Byl tam i nejstarší tramp Jiří Lysák (87 roků), který napsal knížky Pooslaví a Pojihlaví (1964,1997 a 2005) a Trampské vzpomínání (2006) ze slunného údolí řeky Oslavy a Chvojnice. Dalším hostem večera byla trampská skupina Roveři ze Zbýšova, která je známá dlouhá léta z vystupování na trampském festivalu v Babicích, v Náměšti nad Oslavou i jinde hraním starých trampských songů. Další skupina Dobrá parta zaujala nejen pěkným ryvolovkami. Trampská osada Božská Betty předvedla svoje osvědčené starší písničky také s mandolinokytarovým doprovodem. Poslední vystupovala skupina Dosah a pak se objevili na jevišti všechny kapely a rozdávaly se pamětní placky. Na závěr zazpívali společně všichni účinkující kamarádi Poslední píseň od Mikiho Ryvoly.

Společné rozloučení s Poslední písní od Mikiho Ryvoly

Večer to byl snad nejlepší, jaký trampská Třebíč ještě nezažila. Byl to opravdu důstojný hold zaplavenému údolí Jihlavky. Pro velký zájem se bude tento večer znovu opakovat ještě koncem ledna příštího roku.
Díky kamarádi za mimořádný zážitek.
Palec

Další fotografie najdeš ZDE!

Video z tohoto vzpomínkového večera natočil kamarád František Žaža:

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
52161417
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Myšák
Super akce, škoda, že táta měl zlomenou nohu.. Jestli se podaří zopakovat v tom lednu, jak je avizováno, tak ho tam dotáhnu. Jezdil tam též.... a když se zatopilo údolí, pořídil chatu hned u přehrady.
Kde se človék doví, kdy akce bude a kde v Brně koupí lístky? Kudrna?
Myš.
FRANTIŠEK ŽAŽA
OK