Vystavený cancák JERRYHO PACKARDA v muzeu v Jílovém u Prahy

V Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy je v nové expozici Tramping stále žije, dočasně vystaven cancák a zpěvníky Jerryho Packarda a Denník Brdské zimní armády. Jde pravděpodobně o nejcennější památky brdského trampingu a do obou bylo psáno v hektickém období vzniku B.Z.A., přímo v místech popisovaných událostí. Texty i ilustrace dokazují divokost dopívajících kluků majících před vojnou, inspirujících se vzory z filmů a dobrodružných románů.
Vystavenému cancáku i deníku i zpěvníkům dělají společnost dva velké panely, na kterých jsou archivní fotografie a ukázky z vnitřku vystavovaného cancáku, jehož originálem pochopitelně nejde volně listovat, protože je ve vitríně.

Úvodní ilustrace v Packardově cancáku, a jedná se o Packardův autoportrét

Umístění cancáku, zpěvníků a deníku v expozici Tramping stále žije, společně s panelem na kterém jsou skeny vnitřku cancáku

--------------------------------------------

Až do konce srpna je muzeum otevřeno denně kromě pondělí a to od 9 do 17 hodin.
A pokud jsi v muzeu v Jílovém u Prahy ještě nebyl / la, najdeš ho na spodní části náměstí. Návštěva se dá navíc spojit s hezkým vandrem či prochajdou od Posázavského pacifiku.
Ze stanice metra Budějovická jezdí před muzeum přímý autobus č. 332.

-----------------------------------------------

Jerry PackardOjedinělé předválečné společenství trampů nazvané Brdská zimní armáda, založil v listopadu 1928 Jaroslav Krsek – Jerry Packard a získal v ní odpovídající hodnost „generála“. Do trampské historie se proto zapsal jako Generál Packard. Dalšími známými osobnostmi v B.Z.A. se stali Billy Broches, Svenny Krupička, Patachon, Wodka, Milton, Ogden, Venca Kunc …
Teritoriem B.Z.A. byly celé Brdy a to od Řevnic až po Rožmitál pod Třemšínem. V době největší slávy měla armáda 157 členů, oděných v jednotný stejnokroj – do klobouku Kanadské jízdní police, manchestrových kalhot, kanad a svetru značky Milton. Hoši vyráželi do brdských lesů i v nejtřeskutějších mrazech jen s tou nejskromnější výbavou. Dodnes je vzpomínán jejich slavný několikadenní přechod Brd v kruté zimě roku 1929, kdy teploty klesly na minus třicet.
Trampové z B.Z.A. založili celou řadu skromných campů s názvy ladícím jejich dobrodružné povaze – Zlaté dno (Dice camp), Velitelský pahorek, Žádná sirka, Camp pstruhů, 100 piv …
Po několika letech se B.Z.A. rozpadá, aby se v průběhu dalších let stala legendou a příkladem k následování nejen u brdských trampů. Odkazy na ní můžeme dodnes nalézt kronikách mnoha osad napříč republikou.

O několik let později, v době nacistické okupace, se řada z nich zapojila do odboje a někteří z nich zaplatili cenu nejvyšší.
Generál Packard byl po zatčení dopraven do koncentračního tábora v Osvětimi, kde dostal prudký zápal plic a místo ošetření byl dozorci polit studenou vodou. Zemřel ve vysokých horečkách 20. února 1943.
Billy Broches byl zatčen v květnu 1940 a po nekonečném martýriu těžkých výslechů byl popraven 11.1. 1943 ve věznici Plötzensee u Berlína.
Své ženě Pavle Brožkové - Brochesové napsal několik hodin před svou popravou.

Pozdravuj moje lesy, moje milá, a všechny kamarády trampy, všem posílám kus svého srdce, měl jsem je tak rád. Schází mi moje kytara a naše písně, Tvoje dlaň a můj malý... Buďte stateční a nikdy nezapomínejte na svoji cestu mužů, svoji čest, boj za vlast je to nejpřednější, nikdy ji nezraďte.

Wodka, Jerry Packard a Billy Broches

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
18108191
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.