Velký zimní vandr aneb od Libavy po Hostýnky

Výsadek ve VítkověO Velkým zimním vandru padlo první slovo někdy v říjnu, kdy mi Presto z Londýna psal, že se tu ukáže a že bychom mohli dát vandr. Původně nás ho mělo jít asi 5 kousků. Nakonec jsme byli tří - Presto, Šéf a Já. Vandr byl naplánovaný na 27. 1. - 2. 2. 2014. Já už přijel k Šéfovi do Brna v neděli večer po X. sjezdu stráně T. O. Jižní Karolína, páč na Libavu to mám celkem daleko. V pondělí budíček v 6 ráno a v 7 už na Brhlanu na perónu chytáme směr Suchdol nad Odrou, kde jsme měli scuka s Prestem, který se vracel z Aljašské pošty. Tím začal náš vandr.
Výsadek ve Vítkově.
První kroky vedly k novogotickému kostelu. Během cesty k němu nás zastavil chlapík s dodávkou. No když po rozhovoru s námi zjistil, že se vandruje i v zimě, tak tu dodávku tam chtěl nechat a jít s námi. Odsud jsme se přemístili do Lhotky, kde řidič autobusu byl zjevně tak zmaten šílenci, že já a Šéf jsme jízdný nezaplatili - žili jsme v domnění, že Presto to před námi vzal i za nás. Ze Lhotky, jsme prošli Břidlicové doly, setkali jsme se prvně s Moravicí a pak znovu do dolů. Došli jsme na flek Základna, dnes je to jakýsi trampský flek. Na Black Hill jsme se už nedostali. Chvilku jsme ho hledali, ale pak se začalo stmívat. Zde už nebyly žádné turistické značky, takže zůstat v lese, by znamenalo konec dne, tak jsme utekli na pole a padla tma. V dáli byla vidět slabá oranžová aura, tak byla jistota, že je tam nějaká obec, doufali jsme a věřili, že je to Čermná ve Slezsku, bohužel nebyla, byly to Svatoňovice. No nakonec jsme se doplazili na pivko do Čermné, kde jsme se napojili. Ke konci jsme si doplnili termosky horkou vodou na čaj na večer a na případné ráno. Přespali jsme na Žlutém kvítku.

Druhý den…
…jsme vstávali pozdě a všude ještě mrzlo až praštilo, takže usmažit si vajíčka nešlo tak rychle. Navíc už po prvním dni jsme měli krizi. Takže jsme akorát došli do Budišova nad Budišovkou a odsud jsme přejeli do Svatoňovic a sešli do Kružberku. Nocleh byl celkem jasný. Bylo to v hrobce, kde mají horolezci stěnu. Zde už zůstal Šéf a já s Prestem jsme pokračovali k Davidovu mlýnu do rybářské bašty, na pivko a polívku, ale i tak jsme za ten odpočinkovej den našlapali 14 km. Vrátili jsme se do hrobky, udělali jsme si oheň a nahřáli se na večer.

Třetí den…
… byl už lepší, i když též v noci bylo -10°C, ale spaní v hrobce, kam nefoukalo, bylo docela příjemné. Udělali jsme oheň, rozmrazili vodu a povařili.
Podívali jsme se k přehradě a odsud do obce, kde jsme dokoupili zásoby. Teď jsme se plně připojili k Moravici a došli do Jánských Koupelí. Chtěli jsme zajít do hospůdky Na Holubici, ale zde bylo zavřeno, jakož to už se začalo stávat tradicí. Zde nám místní poradil, jak se dostat na Radkov. Přes pěkný stoupáček jsme se doplazili k jedné pidi obci. No, nazval bych ji Stalingradem. Všechno všude zamrzlý, jak v ruském filmu.

Všechno všude zamrzlý, jak v ruském filmu...

V Radkově jsme čekali na otevření hospody. Presto zkusil jít do Dubové. Se Šéfem jsme si jako hladoví vlci dali v Radkově dvojitou porci hranolek. V tom volal Presto, že v Dubové je též otevřeno, tak pak jsme došli do Dubové. V hospodě jsem chodil na boso, páč jsem měl nové boty a doma jsem je nestihnul tak dobře prošlápnout, takže jsem je chladil. Večer jsme zakončili na fotbalovém hřišti.

Čtvrtý den…
…budíček znovu ráno po 9 hodině. Presto říkal, že bude odpočinkovej den – kolem 10 km, ale jaksi přehlídl dalších 6 km, takže nás čekal marathon, o kterým jsme nevěděli až do půli cesty. Ráno jsme povařili ještě ve spacácích. Voda jako vždy zamrzla, takže znovu sranda. Dopoledne jsme byli na Vikštejně, zde nám průvodce udělal Šéf. Hrad je opravdu zvláštní. Vypadá jako loď a technicky je stavěn dosti netradičně.

Vikštejn...

V Podhradí ani jedna hospoda nebyla otevřená a vlastně žádný krám, tak se jeden místní slitoval nad třema trampama a donesl nám chleba. Bohužel v tomto kraji jsme jen slýchali o bídě. Byly doby, kdy zde lidi chodili s hlavou vzhůru, teď tomu tak není. Tyto obce jsou vedeny k záhubě a nejvíce tím, že stát z nich dělá cikánská ghetta. No, zde jsem zjistil, že nám ještě zbývá flák cesty, tak jsme se vydali dobrodružství vstříc. Zde se nám ukázal kaňon Moravice v plný kráse. Fakt paráda. Den jsme zakončili v Žimrovicích, kde jsem ukojil hlad Hejtmanskou směsí, což bylo 300g masa a dal jsem si k tomu kopec brambor. Spaní zde je hodně špatný, nakonec bylo v listnatém lese, takže to byl dosti extrém.

Moravice...

Pátý den…
… ten byl opravdu odpočinkový. Došli jsme brzo ráno akorát do Hradce nad Moravicí. Stojí zde krásný novogotický hrad a secesní zámek s věží. Odsud jsme se přesouvali na Hostýnky, takže jsme potom skočili na dopravu a jeli do Zlína za Ještěrem, kde bylo domluvené hraní. U Ještěra doma jsme byli skvěle pohoštěni i s noclehem. Večerní hraní bylo opravdu bezva, povedlo se to.

Šestý den…
…brzo ráno jsme sedli na dopravu a vyvezli se. Bohužel Hostýnky se s Libavou nedají srovnávat, tedy co se týkalo počasí. Teplotní rozdíl 15°C. I na tento den byly velké plány, ale z toho nakonec sešlo. Únava se začala podepisovat. Za ten den jsme ušli akorát 8 km na Duchárnu za Gustíkem a Fyzikem. Zde jsme strávili pak celý večer. S Prestem jsme si tam léčili rýmu křenem. No na tuhle léčbu Iperitem nezapomenu. Večer proběhlo hraní.

Hostýnky...

Sedmý den…
…ráno jsme si akorát tak stihli zalomit palce s Prestem, ten šel ještě svojí cestou a nás se Šéfem vzal Gustík s Fyzikem do Zlína. No bylo to extrémní přestupování. Ve Zlíně jsme měli akorát 1 minutu. V Brně jsem měl z Brhlanu na Zvonařku 13 minut a v Jihlavě na Humpolec další 2 minuty, takže mazec, kterej se podařilo stihnout, takže doma jsem byl relativně brzo.

Jack T. O. Skaláci

Všechny fotky z tohoto vandru si můžeš prohlédnout ZDE!

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
20141418
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Mamut Praha
Tedy klobouk dolů kamarádi - to tedy musel bejt vejšlap,jen tiše závidím ten váš smysl pro romantiku a vůli k tomu... :-):-):-)