Vandr „100 let U. S. torny M-1910 ve službě čs. trampingu“
úterý 26. červen, 2018 | 8 komentářů | zobrazeno 13480×Bobr.
Letos uplynulo již 100 let od doby, kdy si českoslovenští trampové poprvé nahodili na záda usárnu. Haversack M-1910, abychom byli přesní. Tornu proklínanou i obdivovanou, která se bez nadsázky stala jedním ze symbolů trampování. Hoši z příležitostné trampské de-formace U. S. Mastný Psychovlasové a brdský Kuba usoudili, že by bylo hezké vzdát této legendární torně hold. Ve spolupráci se Zubušou a Duhem se tedy rozhodli uspořádat v termínu 22. – 24. června 2018 vandr do brdských lesů. A ne ledajaký. Zásadní podmínkou účasti bylo totiž dorazit s originální prvoválečnou usárnou na hrbu.
Restaurace U Menclů je vždycky dobrou základnou pro všelijaké trampské merendy a nejinak tomu bylo i v pátek 22. června 2018, kdy se tu sešlo kolem šedesáti kamarádů - účastníků tohoto vandru. Každý příchozí začlenil svoji U. S. tornu do řady a vznikl tak usárnový had o délce 57 článků! Tolik originálních prvoválečných usáren na jedné hromadě se opravdu jen tak nevidí. Potvrdil to i Marko Čermák, který se při pohledu na tu nádheru jen nevěřícně chytal za hlavu a hodnou chvíli procházel kolem vyskládaných toren.
Usárnový had z 57 sto let starých usáren!
Bylo zajímavé pozorovat, jak je každá torna jinak sbalená. Kdosi to nazval „ústrojovou nekázní“ a těžko bychom hledali výstižnější slovní spojení. Sál byl vyzdoben dobovými fotografiemi U. S. toren, k dispozici bylo také speciální razítko a účastníkům merendy byly rozdány památeční odznáčky.
Zněly trampské písničky, pivo teklo proudem a debaty nebraly konce. Asi není třeba zdůrazňovat, že řeč se točila především kolem Haversacku M-1910. Zkrátka bylo to tak, jak slibovalo zvadlo – tedy pivo, rum, hudba a rotyka! Ti nejvytrvalejší odcházeli tábořit do lesů až hluboko po půlnoci.
V sobotu se účastníci vandru po skupinkách pozvolna trousili na památné Zlaté dno, kde kolem 15. hodiny proběhlo skupinové focení. Samozřejmě, že s jedničkovými usárnami! Díky Kubovi z T. O. Brdský dobráci byl přítomen i profesionální fotograf, což se ukázalo jako dobrý tah, protože pod jeho taktovkou šlo focení jak po másle.
Následoval přesun zpět přes hřeben na známý brdský camp. Zde zaplál oheň a následovala zábava, kterou podpořil výborný točený Fabián, lahodný mok z pivovaru v Hostomicích. Účastníci vandru dostali parádní camrátka, což byl malý model sbalené jedničkové usárny. Dokonce byly k dispozici dvě varianty – s očouzeným a neočouzeným ešusem!
Proběhly také dvě soutěže, které byly samozřejmě spjaty s „jedničkovou“ usárnou. Zadání prvního klání bylo složit a přednést báseň, povídku či píseň, ve které bude figurovat U. S. torna. Úkolu se nejlépe zhostila Šmidla, druhé místo bral Šlápi a třetí placku získal Bobr. Mimochodem, všechny placky byly opravdu krásné!
Druhá soutěž byla fotografická a účastníci vandru hodnotili vystavené fotografie. Ty musely zobrazovat prvoválečné usárny ve službách československých trampů. Placku za první místo získala opět Šmidla, na druhé příčce skončil Pinďa a na místě třetím se umístil Bedla.
Poté bylo uděleno ještě několik zvláštních cen – cena pro nejvzdálenějšího účastníka/účastnici (Dřevík/Šmidla) a také cena útěchy – tu získal Michal za recesi s výrazně modrým rybářským křesílkem. Při udělování ceny pro nejstaršího účastníka došlo ke kuriózní situaci, protože všichni adepti na tuto cenu už dávno spali. Zábava pak pokračovala a kytary u ohně zněly až do ranního kuropění.
V neděli ráno byl dopit poslední zbytek Fabiána ze sudu, udělán poslední usárnový výřad a během dopoledne se skupinky trampů začaly pomalu trousit různými směry na vlak či ještě na nějaký ten špacír brdskými lesy.
Nezbývá než poděkovat organizátorům za vynikající a skvěle zorganizovanou akci. A už teď se v kuloárech řeší, že další model usárny – tedy Haversack M-1928 – by si podobnou taškařici také zasloužil…Budeme se těšit!
A na závěr Kubovo video z akce
Další výborné fotografie (od Hanse) najdeš na fotoalbu: ZDE!

Z Brna zdraví Jordán





Domnivam se, ze prvni usarny mohly byt dopraveny na uzemi CSR s prijezdem prvnich legionaru z Ruska, tj. konec roku 1919 a to se jeste zarazovaly do vystroje vznikajici armady. Armadni (tim padem masivnejsi) vyprodeje zahranicnich veci musely prijit take po tomto roce, spise az tak i dva - tri roky potom.
Bez nejakych vyzkumu fotografii a pramenu se domnivam, ze jeji rozsireni muselo prijit po roce 1920.