Turnaj v trampském fotbale - BRDIAL 2021

Úderem třetí hodiny se zvedla závora na příjezdu do podlesního areálu ve Lhotce a výprava organizátorů z T.O. Panda začala s přípravami 56. ročníku brdského fotbalového turnaje Brdial 2021. Hřiště byla nachystána, vepři boubelatí vyšachováni novým oplocením. Pilné pandí ručičky resuscitovaly zázemí a vše potřebné, vztyčily své osadní teepee a píchly první soudek.

A tu se začaly trousit první postavy v zeleném. Všichni se radostně vzájemně vítali, povídalo i muzicírovalo se až běda, pivo se točilo a největší vypravěči skončili až nad sobotním ránem. Inu, pauzu v setkávání bylo třeba dokecati.
Počasí turnaji přálo a na hřišti nakonec sešlo sedm týmů. Nejprve se krapet čekalo na část Paběrek, které z vlaku vysílali signály “jsme ve vlaku, počkejte na nás”. Poslední tým donahlášený do již nakreslených rozpisů byla stálice Mustela, které nebylo umožněno umně zpožděnou přihlášku odmítnout, takže museli na plac s novým rozpisem zápasů. Šňůru 40 účastí za sebou jsme jim nemohli přece přetnout.
Při slavnostním zahájení došlo i na smutnější chvíli. Vyhlášena byla minuta ticha za kamarády, kteří s námi už kopačky na tomto turnaji neobují: trampská legenda Vladimír, nestor turnaje a kytarový kouzelník Nepů a z Pandy kamarádi Dowdy a Husquarna. Všichni zůstávají v našich vzpomínkách a srdcích.

Zahájení turnaje aneb výřad mužstev...

A už se písklo a míče začaly létat. Netřeba komentovat jednotlivá utkání, snad jen nutno se podělit o celkové postřehy. Starší kusy ze sebe tradičně vyždímali až nadpozemské výkony, střední generace hrála zarputile a s nadšením a funěla jako obvykle. A překvapilo mládí, někteří ještě základní školou povinní chlapci a děvčata dávali veteránům pěkně zabrat.
Při účasti sedmi týmů ve dvou skupinách zápasy proběhly poměrně svižně. Hlavní semifinálová utkání, boj o třetí místo a finále se tak mohly odehrát jen na hřišti blíže tribuně.
V prvním semifinále porazila Pastička Firwood vcelku přesvědčivě 3:0, i když se zelenenobílí snažili s výsledkem něco udělat a tlačili, skórovat se jim za celý zápas nepodařilo. Ve druhém semifinále pak Mařena Boys přehráli Samotáře 4:1. Bylo vidět, že Mařena Boys mají ve hře více klidu a přehledu, statečně odolávající Samotáři na ně prostě nestačili.
Samotáři si ale svou zaslouženou odměnu za nezdolnost vybrali v boji o třetí flek, kde - i když stále více rudí v obličejích - zvítězili nad Firwoodem 5:1. Firwood hrál tradičně pohledný fotbal a nasadil i mladé kádry, ale tentokrát jim nebylo souzeno ve finálových bojích uspět.
K vysoké kvalitě závěrečných bojů přispěl i zkušený rozhodčí, který šlápnutí na nohy neviděl, plejery povzbuzoval slovy hraj máš míč a pískal jen začátky, poločas a vstřelené góly. Nutno skutečně všechny sportsmany pochválit, že hráli s nasazením tak akorát a přispěli gentlemanskému a fair-play průběhu všech utkání. Díky, hoši.

Ze hřiště je krásný výhled na hřeben Brd ...

Finále Mařena Boys - Pastička
Brdial tak mohl vyvrcholit finálovým zápasem mezi Mařena Boys a Pastičkou. Utkání tradičně sledovala již většina obecenstva z patra klubovny i kolem hřiště. K vidění byly povedené fotbalové akce i individuální výkony, nicméně přes šance a nastřelené tyčky a břevna během 2x10 minut gól nepadl. Došlo tak na pokutové kopy, které ozdobily perfektní výkony brankářů. Nakonec Mařena Boys zvítězili penalty těsně 2:1 a získali tak tradiční pohár a právo pořádat příští ročník. Sláva vítězi, čest poraženým!
Tradiční odměnu pořadatelství příštího ročníku se pokusili Mařena Boys vyreklamovat s odvoláním na údajné prohlášení Marka Čermáka, že prý si pamatuje, že pořádal vždy druhý tým z finále. Tento průšvih ale uhasila Pastička hned v zárodku, a tak se těšíme na příští rok v režii Boys, sám Mařena to komentoval nadšeně slovy “tak to zase vodseru”. Celý večer pak všechny nenápadně a něžně líbal, nevíme, jestli to s tím nějak souviselo.
Hodnotit kvalitu pořadatelství Pandy je zbytečné - byla jako vždy na výbornou - papání i bumbání pro všechny, grifná obsluha, lavic a stolů jak na Oktoberfestu i dřevo schystané s pomocí kamarádu jednadvě. Pil se Kocour desítka, moudrá volba, pitelné společenské pivo, které dalo všem vydržet do dlouhých hodin. Kytaristé, banjista Marko a na mandolku Nafťák hráli u ohně ku radosti všech. Večírek pak zakončil recitál Dicka, kdy se přešlo od muziky k příhodám nezkaženým pravdou.
V areálu hřiště se opět vyskytoval endemický brdský flineček ukecaný a jako pyl z kvítku sypal z rukávu jednu historkou a fórek za druhým. Přátelé, kamarádi, pokud jste po roce izolace propadli trudomyslnosti, už jen odvar z flinečka vás rozesměje celý víkend, vřele doporučujeme. Jak říká Pidloch: když Flineček spustí, tak i Dikouš zmlkne.
Stejně jako bolševici zmátli svět tím, že říjnovou revoluci udělali v listopadu, tak další vynechaný ročník 2020 přidal více místa na tradiční diskuse, kolikátý že ročník Brdialu se vlastně koná. Pořadatelská Panda tím také trochu zamíchala, loňský termín nejprve dvakrát přesunula a nakonec zrušila (covid), aby pak symbolicky pro udržení kontinuity (předtím se nehrálo jen kvůli ruské okupaci) 10. října sehrála na hřišti ve Lhotce přátelské utkání na jednu branku Panda-A : Panda-B. To si tedy pamatujme pro historii turnájku, ale nepočítáme jim to do výsledků. Doporučujeme tedy vždy přečíst a sečíst zapsané vítěze na soklíku poháru, to je nejspolehlivější kronika.

Vyhlášení a závěr
Placky nachystala Panda pěkné, jako by odkaz Dowdyho vlil do všech jejich autorů mocného ducha malířského umného a šikovného.
Nejlepšího šutéra turnaje si vystřílel Alex z Mařena Boys, který cenu na místě postoupil mlaďochovi Jendovi z Paběrek, který také gólů nasypal pěknou řádku, a tak to má být. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Marcel z Paběrek. Nekopa turnaje vyhrál Šmaták z Mustely, který si cenu přebíral se zvoláním “už zase”. To jsme na direktoriátu ani nevěděli, že v této disciplíně tak vyniká, nicméně asi můžeme prozradit, že jsme letos chtěli ocenit i dálku, ze které na Brdial pravidelně doráží.
Nejlepší dresy vyhrál za svou zelenobílou “klasiku” Firwood - ale placku dostali v podstatě jako motivaci, aby nám příští rok předvedli více.

Vítěze už znáte, ještě tedy kompletní pořadí Brdialu 2021, 12.6. 2021, lesní sportovní areál Lhotka: 1. Mařena Boys, 2. Pastička, 3. Samotáři, 4. Firwood, 5. Paběrky, 6. Panda, 7. Mustela.

V závěrečném slově kromě vyhlašování, pochval a díků Pidloch pošťouchl zúčastněné týmy, aby se napříště pověnovaly i tradiční disciplíně “Dresy a kostýmy”. Tato byla vždy čarovnou součástí turnaje a poslední dobou ale nezřídka ztrácí lesk, takže výzva všem: koukejte se na příštím ročníku odvázat a předvést, že vás nápady neopouštějí.
Letošní ročník Brdialu 2021, na který jsme si počkali, se opravdu vydařil, sportovně i kamarádsky. Ahoj za rok!

Vyhlášení výsledků turnaje ...

Co by to bylo za trampský turnaj, kdyby se večer nedalo posedět kolem ohně ...

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
317755
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.