Trampská teritoria: OSLAVKA
středa 24. září, 2014 | 26 komentářů | zobrazeno 38599×Michal Kupsa - KapsaŘeka Oslava, my trampové (a nejen my) jí ale říkáme Oslavka, je takříkajíc mojí domovskou stanicí, protože zde jsem začínal své první vandry, má zde taky svůj osadní flek moje osada T.O. Mňouci a doufám, že jednou můj popel do této řeky vysypou někteří moji mladší kamarádi. Proto jsem byl pověřen, abych do seriálu Trampských teritorií něco o tomto kouzelném místě napsal. Hned úvodem ale musím upozornit na jednu zajímavost – řeky stejného jména Oslava jsou na Moravě dokonce hned dvě. Jedna je v Nízkém Jeseníku a teče zhruba od Rýmařova po Uničov. Z trampského hlediska je ale málo zajímavá, protože její tok prakticky po celé délce lemuje silnice. Mnohem zajímavější je ta naše Oslavka, která je opravdu krásná a i trampsky velmi významná.
Drobný vtípek v podobě autentického šumu řeky, krásná to ukolébavka na vandru:
V nějakém článku, který se zabýval vznikem jmen a názvů, jsem se kdysi dočetl, že jméno řeky Oslava je odvozeno z výrazného zkrácení původních názvů a že znamená něco jako "řeka, v níž jsou kameny, které jsou dobré na broušení". Netuším, jak k tomu došli a upřímně řečeno ani zda je to vůbec pravda, ale hezky se to poslouchá. Řeka je to opravdu kamenitá a je i vodácky sjízdná, ale patří k nejtěžším u nás a je sjízdná jen málokdy, kvůli nízkému stavu vody, který je v posledních letech skoro pravidlem. Vodáci to ale občas řeší tím, že si nechají vytáhnout stavidlo na vodní nádrži Mostiště na horním toku. Jinak je to taky řeka mnohem delší, než se na první pohled zdá (jestli jí Tony ještě jednou řekne potok, tak mu hodím cihlu do okna, až půjdu zase kolem). Pramení na Vysočině u Žďáru nad Sázavou, v lesích nedaleko Matějovského rybníka a končí u Ivančic, kde se vlévá do řeky Jihlavy. Celková délka toku je téměř přesně 100 kilometrů.
Písnička Bílej, od kapely F.T. Prim pojednává o známém Oslavském trampském přízraku:
Pro nás je na tom ale nejpodstatnější fakt, že z trampského hlediska je zajímavá v podstatě v celé své délce. Protéká sice několika městy, mnoha vesnicemi a křižuje ji několik asfaltek i železničních tratí, ale prakticky nikde to nemá žádný velký vliv na krásy jejího údolí. Ani ji vlastně nelze celou obsáhnout do jednoho článku a proto to spíš vidím na několik dílů. V tomto prvním díle se budu věnovat nejzajímavější, nejdivočejší a nejkrásnější části Oslavky a to v úseku po proudu od Náměšti nad Oslavou. Je to část údolí, která má taky mnohaletou trampskou tradici, sídlí zde řada trampských osad a taky o něm koluje řada příběhů, povídek, straší tu trampské přízraky a taky figuruje v několika trampských písničkách. Popisovat detailně trampskou historii toho údolí považuji za zbytečné, protože to už přede mnou udělalo několik kamarádů v samostatných knihách a pojednáních. Řeknu k tomu snad jen toliko, že se zde nachází slavná Kančí louka a že sem jezdila a jezdí celá řada slavných osobností, zejména muzikantů – počínaje Wabi Ryvolou, Rolfem, Lampou a konče třeba novodobým F.T. Primem a Kamelotem (ano, opravdu pamatuji třeba i Romana Horkého s batohem na hrbu a kytarou přes rameno, kterak kráčel na Oslavku na vandr nebo na potlach). :o)
Příběh osadního totemu T.O. Mňouci:
Pokud se tedy chcete vydat na vandr na Oslavku, tak mám pro vás dvě varianty:
První je varianta pro dálkoplazy, která začíná na nádraží v Kralicích nad Oslavou, kde je slušná hospoda a můžete tu také navštívit zajímavé muzeum slavné Bible Kralické. Odsud se vydejte údolím řeky Chvojnice, které je taky hezké (o tom ale zase jindy), kde je taky celá řada trampských osad a taky spousta fleků (výraz kemp se na Oslavce nikdy moc nepoužíval) na přespání. Údolí je dlouhé asi 10 kilometrů, po kterých dojdete na soutok s Oslavkou. Zde je to bohužel už dost zastavěné chatama, ale nedejte se odradit a běžte pak kousek dál podél Oslavky po proudu, kde se koukněte na zříceninu Levnova (Ketkovický hrad) a naproti na Malou skálu, odkud jsou nádherné výhledy na údolí. Odsud se pak vraťte proti proudu a běžte podél řeky dál a dál. U zřícenin hradu Lamberka pak končí chaty a začíná nejkouzelnější část údolí. Zde opět najdete spoustu fleků na spaní, třeba přímo na Lamberku, nebo naproti na Sedleckém hradě – což je mimo jiné unikát, dva hrady hned naproti sobě, vzdálené od sebe jen pár stovek metrů. Odsud pak můžete pokračovat dále proti proudu až do Náměšti nad Oslavou, odkud už zase jede vlak. Od soutoku Chvojnice s Oslavkou je to do Náměšti něco mezi 15 a 20 kilometry.
Kančí louka - Asi nejhezčí výhled na Oslavce je ze skály Jinošovnice na Kančí louku.
Druhá varianta je pak spíše pro ty ortodoxnější, kteří si chtějí důkladně prozkoumat tu nejzajímavější část údolí, která je bez chat a nedostupná pro auta. Vyrazit můžete opět z Kralic, ale vezměte to přes Březník (celkem slušná hospoda, legendární trampský hostinský už ale bohužel zemřel) rovnou na hrad Lamberk, kde můžete přespat. Dál už je to pak jen na vás, nenechte se ale zmást tím, že do Náměšti na vlak je to už zdánlivě jen kousek, tady se dá strávit v klidu i několik dní. Prolezte si důkladně oba břehy řeky v okolí obou hradů, případně i přítoky potoků. Najdete tu spoustu krásných trampských míst, výhledů na řeku, skal a peřejí. Taky fleků na přespání je tu hafo. Počítejte ale s drsnějším terénem, protože řeka je v několika úsecích po břehu neprůchozí a tak budete muset obcházet skály, brodit a lézt nahoru a dolů. Stojí to ale za to, protože právě okolí obou hradů a od nich proti proudu je to nejhezčí. Kdybyste měli chuť na pivo, tak si zajděte do Sedleca, kde je asi nejlepší trampský hostinec široko daleko. V případě nenadálého krizového počasí se dá přespat na Glorietu (najdete snadno, je na značce a v mapách), který je volně otevřený a kde se v pohodě a v suchu vyspí nejmíň pět lidí. Pokud budete hledat slavnou Kančí louku, tak je přímo u vody pod Glorietem, od kterého tam vede cesta poměrně prudce dolů - viz mapa.
Mapa nejzajímavější části údolí je zde: Údolí řeky Oslavky
Jinak je údolí docela zrádné a dost se to tu kroutí, víc, než by se podle mapy zdálo. Pokud byste proto chtěli jet raději s někým, kdo to tu zná, tak není problém něco domluvit. Případně mě taky můžete kontaktovat, pokud byste chtěli něco probrat detailněji. Současně taky pozor na vodu, v mapách je zakreslena řada studánek, ale po letošním šíleném suchu jsou téměř všechny na prach vyschlé.
Večer mne vystrašil podivný sílící hukot! Jak když se na louku žene masa vod odněkud nad Náměští.....Vykouknu ze stanu....ne ....to jen vítr žene těsnou roklí kupu listí. Prostě, je tu nebeský klid a cítíš se tu v bezpečí. Jen nerad, velmi nerad jsem ráno opouštěl tento nepopsatelně vzácný flek a s díky na rtech jsem se naposled ohlédl....tak snad napřesrok.
Jenom bych se velmi moc přimlouval o pokračování dalších popisů TRAMPSKÝCH TERITORIÍ!!!!!!!
Je přece tolik dalších m íst, fleků, o kterých by se dalo slušně rozepsat a inspirovat neznalé těchto krajin. Tak pište, PIŠTE!!! Dík.



Moc pěknej článek. Díky za něj. Ať Ti to tak hezky píše dál. Třeba se tento víkend uvidíme na T.O. Kat Pod Kančárnou. Půjdu pěšky z Náměště. Kdybys šel taky, pošli echo, rád půjdu s více kamarády... Ahoj, Bobeš



tady patří minulej čas, bohužel - od poslední pěrestrojky na hrázi se s náma Povodí odmítá bavit
jinak nějak furt nějak nemůžu pochopit to zdrobňování - přímo v článku se ohrazuješ, že to je kus řeky a za "potok" bys házel cihlu do oken, a přitom sám namísto abys ji oslovil důstojně jménem, které si zaslouží (skutečně oslava všeho krásného, co nám zdejší příroda dokáže dát), raději z ní děláš malou titěrnou nicku?
jarní proudy na Pěti prstech na tebe ty plantážníku, vyvalchování přes kameny by tě naučilo respektu, himbajs!
pred nama sou Rapotice,
po te ti hned zrudnou lice,
jo na Oslavce je Raj....


Ahoj a ať se ti daří !





nadhera.


Mě osobně se nejvíc líbí třetí známé jméno, které řeka v úseku od Náměště po Oslavany má, ani tu zřejmě nepadlo, a to Divoká Oslava.