TRAMP EVERGREEN BAND třicetiletý – Brno, 9.11.2018

Druhý listopadový pátek se v Brně na Sýpce konal velký koncert u příležitosti třicetin brněnského T.E.Bandu. Koncert proběhl v rámci znovuobnovené Hudby z Trampiria.
Kapela Tramp Evergreen Band vznikla 14.června 1988 pod vedením Jožky Jégra, který na dlouhou dobu dopředu určil klasický swingový zvuk a směřování kapely. V názvu se odráží i skutečnost, že prezentuje, mimo jiné, i melodie některých světových evergreenů, byť patřičně upravené.

TRAMP EVERGREEN BAND BRNO

Ale vraťme se ke koncertu. Večerem provázel se svým nezaměnitelným šarmem Jordán z T.O.Rowers. Trošku vtipkoval na téma počítání let – zda 30 let je u kapely málo či moc, každopádně u T.E.Bandu nelze říci, že zrají jako víno. Oni totiž byli dobří už na začátku.

Jordán, T.O.Rowers

Jako první přišli zahrát dlouholetí kamarádi, hoši stejného ražení, kapela Karabina. Dle Jordána odborníci na drinky všeho druhu, letos též slavící jubileum. A to dokonce půlstoletí na trampské scéně!

Karabina – zleva Merlin, Pedro, Čiča, Fargo, Blok

Karabina

Karabina, to jsou ostřílení harcovníci, jak po koncertních pódiích, tak venku u ohňů. Začali Letokruhy, vystřihli nádherně svoje Vandrovníky a oprášili Čičovu píseň Danny Flaška. Zakončili poctou pro banjistu Merlina – žertovným Merlin songem. To už zpíval celý sál.

Čiča – kapelník Karabiny

Jako druhého gratulanta představil Jordán coby mixéra trampské hudby, muže žijícího na trase Plzeň - Brno. Ano, svěží osmdesátník Béďa Šedifka Röhrich je (nejen) v Brně vždy srdečně vítán.

Béďa Šedifka

Šedifkovo hraní bylo pak v podstatě komorní, křehkou záležitostí, které potvrdilo, že i jedna kytara a nepříliš zvučný hlas dokáží někdy víc, než hlučné sbory. Při jeho písních Brdské toulání, D C al Fine nebo Bye bye podzimu bylo publikum na pohled až rozněžnělé. A většina si se Šedifkou s úsměvem na tváři notovala.
No a to už přišel čas na nástup T.E.Bandu. Ale ještě než začnu popisovat velkolepost koncertu, musíte vědět něco o vzniku kapely. Vraťme se tedy o 30 let zpět a nahlédněme do kapelní kroniky. Tam je všechno černé na bílém.

Kronika – vznik T.E.Bandu

Kapela tedy vznikla 14.6.1988 rozpadem skupiny Antares. Prvním kapelníkem byl známý brněnský muzikant a autor Jožka „Joe“ Jégr. Zpočátku kapela hrála staré trampské písničky a evergreeny otextované Jožkou a později i jeho vlastní skladby a dále pak písně, které společně složili s Vaškem Rainišem (členem T.E.B).

Jožka Jégr, první kapelník TEB

Na veřejnosti se kapela objevila již po necelém půlroce po založení, v říjnu 1988 a to přímo na soutěži “Přerovská placka”, kde obsadila třetí místo mezi čtyřmi soutěžícími. To však nebral tehdejší kapelník Jožka Jégr vůbec tragicky a prohlásil toto vystoupení za veřejnou zkoušku na mikrofony. Za další půlrok na festivalu trampských písní v Horním Jelení se T.E.Band umístil také na třetím místě, jenže to už za účasti 24 soutěžících. Takto začalo cestování po festivalech…

První vystoupení na Přerovské placce

Ale zpět z historie do současnosti. Kapela již je na pódiu a hraje první blok písní. Zní třeba Náš život, oblíbená Zrádná holka a Celej den čekám. Ze zakládajících členů hraje Vašek Rainiš (doprovodná kytara, zpěv) a Jiří „Žhavón“ Alina (rytm.nástroje, zpěv), dále pak Sava „Slim“ Klimeš (sólová a doprovodná kytara, zpěv), Kamil Mazálek (basa, zpěv) a zpívá nejlepší zpěvačka široko daleko - Jana „Zuzka“ Radová.

TEB – zleva Slim, Zuzka, Vašk, Žhavón, Kamil

Zuzka a Vašek

A zas na chvíli do historie, přesněji do října roku 1990, kdy dochází k prvním změnám v kapele. Mimochodem, jak poznamenal konferenciér Jordán, kapela by mohla založit osobní oddělení na registraci účasti v kapele. Kapelou opravdu prošlo velké množství muzikantů, ale nepředbíhejme. Opět náhled do kroniky s autentickým zápisem:

Kronika-změna obsazení, rok 1990

T.E.Band tedy získává nového kapelníka a Vašek Rainiš kapelu vede dodnes.
Kapela naplno hraje po akcích v Brně a také na festivalech po celé republice. Z tohoto období má také řadu různých ocenění. Například: třikrát finále Porty, z toho dvakrát soutěžně, třikrát ve finále Trampské Porty, opět dvakrát soutěžně. V roce 1994 získal T.E.Band v Ústí nad Labem hlavní “Interpretační Portu”. Další první místo má ještě z F.T.P. v Horním Jelení, z Náměšťské placky a Mohelnického dostavníku. Řadí se tak mezi naprostou špičku trampské scény u nás.
V roce 1992 přicházejí do kapely Jana „Zuzka“ Radová a v roce 1993 skvělý kytarista Sava „Slim“ Klimeš. V květnu 1993 také začíná hostovat basák Kamil Mazálek a v roce 1995 se stává stálým členem – v téhle chvíli třetím nejdéle „sloužícím“ členem kapely (vedou zakladatelé Vašek a Žhavón).

Krumlov 1992

T.E.B a rok 1993

Slim a Zuzka z koncertu

Na pódiu to tepe, střídají se muzikanti a zní například Karabina, Poslední noc nebo Slimova a Bocmanova mediálně nejúspěšnější Ztracená Hawai. Už hraje i Petr „Pedro“ Šnévajs, který do T.E.Bandu přišel v roce 1997 a v roce 1999 také Jan „Žanek“ Pavlík.

Pedro

Žanek a Slim

A zpět do roku 1993 – to přišlo i první nahrávání. Spolu s brněnskou Karabinou a Rowers T.E.B natočil desku "Vandr do padesátejch II. aneb Betálné potlach na Vajtecu", a také je přizval Žalman k spoluúčasti na jeho CD "Potlach v mé duši".
V roce 1995 přichází první samostatné CD s prostým názvem "Tramp Evergreen Band", druhé v roce 2000 "Poslední noc" a v roce 2006 CD "Tak trochu jinak". Na posledně zmiňovaném albu zazněly převážně písně Bédi Šedifky. Mezitím se kapela podílela přibližně na 10 CD, převážně s Karabinou a Rowers, což jsou různé hudební výběry
brněnských trampských kapel. Například Setkání na Kančí louce, Kytary a špunty nebo CD Poselství Wabiho Ryvoly – a to jsem ještě nezmínila – Wabiho písně znějí v kapele velmi často.
V letech 2001 a 2002 se v Bandu dveře netrhnou – z kapely odchází Pedro, vrací se Zuzka, odchází Žanek a Slim a nastupují kytaristi Pedrův syn Vítek Šnévajs a Lubik Krmníček.
Bohužel 31.10.2001, ve věku nedožitých 63.let, odchází, a to navždy, Jožka Jégr. Tohle je nečekaná a velká ztráta nejen pro T.E.Band, ale i pro celou trampskou veřejnost.

T.E.Band, únor 2002

Jožka Jégr mezi kamarády Vaškem a Slimem

Zuzka

To už ale na pódiu valí třetí blok písní! Přišel Vítek a Lubik a pestrý mix začínají Šedifkovou Pro pár šupů, dál Zuzkou a Vítkem skvěle vystřižená jejich Ranní káva, Slimákova Píseň lampáře a Ráno dešťový, půjčené od zastáveckých Trosečníků.

Vítek

Pedro, Lubik, Zuzka a Vašek

Další historický milník je rok 2006. Vychází třetí CD, které tak trošku odráží stav v kapele – texty jsou o věčných odchodech a návratech, střídá se romantika s realitou života, z písní voní ohně a dálky, vše je až tak skoro bluesové… Velký prostor je věnován tvorbě Bédi Šedifky. Koncem roku opět odchází Zuzka a vrací se Pedro. V roce 2014 se vrací Slim.

T.E.Bandu je dobře i u ohňů. A s pivem.

Do čtvrtého bloku písní se vrací na pódium Slim a Pedro a zní syrové Ryvolovky – Hrozny hněvu a Rezavé šíny, poetická Jožkova Vodácká, oblíbené Pedrovy Mraky a skvělá Jordánova GWL Story.

Všichni Benďáci

A v sále se už blížíme do finále. Všichni muzikanti jsou na pódiu a společně zní Ještě pár dnů a Poslední píseň. Publikum nadšeně aplauduje a kapela vypadá opravdu spokojeně. Popřejme tedy Tramp Evergreen Bandu ještě hodně skvělé muziky, chuť hrát a brzo zase na nějaké akci AHOJ!!

Linda

Děkovačka

P.S. Moc děkuji Jarce a Vaškovi Rainišovým za vstřícnost a poskytnutí fotek a střípků vzpomínek.

----------------------------------------

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
211142122
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Pedro BBKin
Díky za dobrý článok, fakty a fotky. Pre mňa “naj” trampská kapela v súčasnosti. Všetko dobré k 30. výročiu a do ďalších časov.