Podpořme krásnou fotografickou knihu TRAMPOVÉ!

Mnozí trampové potkali v uplynulých šesti letech na vandrech, potlaších a slezinách sympaťáka s fotoaparátem, který jim básnil o tom, že jednou vydá velkou fotografickou knihu o Trampingu. Čas nazvaný "jednou" je náhle tady a kniha by měla být na světě ještě letos na přelomu jara a léta. Tisk takové velké publikace však není za hubičku a tak se na portálu HITHIT rozjela sbírka. V době, kdy jsou psány tyto řádky, je v "kasičce" vybráno 41 % požadované ceny, takže to vypadá velmi nadějně. Kdo by chtěl přispět dobrému dílu, má možnost, a vše potřebné nalezne ZDE!

----------------------------------

Přenecháváme proto slovo přímo autorovi - Liboru Fojtíkovi. Rovněž se podívej na ukázky z knihy, které najdeš pod článkem..

Jak to začalo
Narodil jsem se v trampské rodině a do 18 let jezdil s rodiči i bez na vandr s usárnou a v kanadách. Po vstupu do horolezeckého oddílu v Příboře jsem začal jezdit na vyšší hory a do zahraničí za lezením a vysokohorskou turistikou.
Už více než 10 let jsem fotoreportérem Hospodářských novin. Potřeboval jsem si najít téma, které by mě vnitřně zajímalo a bavilo jej dlouhodobě sledovat. Vedle fotografování portrétů pro vydavatelství Economia a další české magazíny jsem opět cítil, že dokument je to co mne zajímá a baví v oblasti fotografie nejvíce.

Co je náš cíl?
Chceme vydat autorskou fotografickou knihu o ryze česko-slovenském fenoménu trampingu, který nedávno oslavil 100 let. Libor Fojtík tuto největší a nejpočetnější subkulturu v ČR fotografoval na různých místech Čech a Moravy po dobu více než pěti let.

Detaily
Vydat krásnou fotografickou publikaci ve formátu 175 x 230 mm se 180 stranami fotografií a textů. V knize sledujeme několik linií od fotografií trampských míst, krajin, portrétů, lidové tvořivosti až po specifickou trampskou architekturu. Vedle toho v ní najdete archivní fotografie mé a mých rodičů a dva texty, sledující jak vznik a historii trampingu od etnologa Jana Pohůnka a vydavatele trampských časopisů Michaela Antonyho (Tonyho).
Kniha bude vydána česko-anglicky, je tedy vhodná i pro cizince. Vybrané peníze bychom použili na sazbu a tisk. Chceme, abyste za vaši podporu dostali smysluplnou odměnu. Proto si můžete vybrat knihu, limitovanou edici včetně obalu z jednoho kusu dřeva, přednášku nebo workshop. Odměny doručíme do 3 měsíců. Předem děkujeme za jakýkoliv příspěvek a sdílení.

Kdo jsme?
Libor Fojtík je absolventem oboru výtvarná fotografie Lidové konzervatoře v Ostravě a magisterského studia na Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Ve volné tvorbě se zabývá především dokumentární a aranžovanou fotografií. Jeho dokumentární soubory pocházejí z dlouhodobých cest po zemích, jako jsou Japonsko, Indie, Rusko, Vietnam, Mongolsko, Nový Zéland a další. Některé soubory z České republiky se zabývají tématy „konzumu a proměny společnosti“, absurdity všedního dne, životního prostředí atd. V roce 2007 se stal fotoreportérem fotoagentury ISIFA. Od roku 2009 je zaměstná jako fotograf Hospodářských novin, mimo to pracuje pro další magazíny, jakými jsou Forbes, Reflex, Magnus. Se souborem Absurdistán – domov můj vyhrál první cenu ve fotografické soutěži FRAME
a také první cenu v kategorii Každodenní život Czech Press Photo 2010. Zúčastnil se výběru 60 finalistů z celého světa na mezinárodním festivalu v Hannoveru LUMIX Photofestival pro mladé fotožurnalisty. Je autorem několika samostatných a společných výstav nejen v České republice ale také v Evropě. Je členem a spoluzakladatelem spolku Sonda - tvůrčí kolektiv fotografů, kteří se zabývají dokumentováním života a jeho proměn především v České republice. Členové Sondy, byli již několikrát oceněni za své fotografické projekty nejen v České republice, ale i v zahraničí na fotografických výstavách a festivalech. V současné době žije v Praze.

Tomáš Pospěch, vizuální umělec, historik umění, editor fotografických knih. Dosud připravil knihy o Jindřichu Štreitovi, Jiřím Hankem, Janu Jindrovi, autorech slovenské nové vlny aj. Jeho vlastní tvorba byla publikována v autorských knihách Bezúčelná procházka, Zemědělské práce/Slušovice nebo Šumperák/Ztráta plánu.

Milan Nedvěd, knižní a grafický designér, absolvoval magisterské studium v oboru grafický design na Rhode Island School of Design ve Spojených státech. Je držitelem řady ocenění za knižní úpravu především výtvarných publikácí. Jeho práce byli vystavované na brněnském Bienále grafického designu a spolupracuje dlouhodobě s nezávislými vydavatelstvími a osobnostmi české i mezinárodní výtvarné scény.

Michael Antony - Tony, vydavatel trampských magazínů zaměřuje se na formy trávení volného času, dějiny trampingu v ČR, autor doprovodného textu

Jan Pohůnek, etnolog, český folklorista a spisovatel, autor doprovodného textu.

Proč to děláme?
Rádi bychom více seznámili širší veřejnost s naší nejstarší subkulturou, která po mnoho generací formovala Český národ.

Libor Fojtík

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
10172217
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Forhad Hossain
Dazzling posts with beautiful pictures Of lovely moments.Thanks For sharing those adorable images with us and I hope to see more stunning images and charming posts form your blog.:-)
Greg Wilshere
Tento blog se mi opravdu líbil. Mnoho užitečných informací. Děkujeme za sdílení. Všechno nejlepší!
rionka
ahoj kamarádi, odkaz na projekt je tady - už je vybráno 91% potřebné částky. doufám, že jim to vyjde. https://www.hithit.com/cs/project/7194/fotograficka-kniha-trampove
Mirko Juna
Krásné fotky, hlavně ta třetí od konce. Určitě dobrý počin. Ale...
1. jednou jsem zaplatil předem za skautské příručky. Místo deseti jsem dostal jen jednu (dalších devět nebylo!) a peníze se vypařily.
2. Stejně dopadlo vydávání časopisu Skaut. Sebrali předplatné a po pár číslech "šmytec".
3. Takto jsem přispěl i na knihu Severoameričtí Indiáni. Knížka vyšla, bylo jí všude dost a v obchodech dokonce stála míň, než se na výrobu vybíralo předem.
Tomáš Blažek
Čili něco jako Kmeny2 ? Podle těch "ateliérových" fotek se mi to moc nelíbí.
Aki
Knížka vypadá zajímavě a dobře.Dříve bych její vznik rozhodně uvítala,ale dnes si říkám,jestli přílišná popularita a zveřejňování trampingu spíše neškodí. Koukala jsem,že je tam dost fotek kempů a srubů(předpokládám že bez lokace),tak aby se nestala zdrojem informací pro bratrstvo kočičí pracky alias dobročinné sdružení Černé stavby v CHKO nechceme.
https://m.facebook.com/cernestavbynechceme/?_rdr
bracha
uiiiiiiiiiiiiiii
uz jsem to nasel:-D
sem to prehlid
b.
bracha
ahoj lidicky, kam a jakou formou bych mohl prispet??
nejak jsem to nikde nenasel, mozna sem to jenom prehlid....:-D
dik
b.