Písnička na víkend: ZIMNÍ HOSPODA (Wabi Ryvola a Karolína Ryvolová)

Wabi se svojí ženou Sašou - WickieJednoho krásného dne jsem s Wabiho synem Alanem s kamarádem Růžou - vyrazil do archivu spolku OSA NOSTRA. Tam jsme pro zpěvník POSELSTVÍ WABIHO RYVOLY dohledali písně, které Wabi napsal v letech 1985 – 1995. A nalezli jsme nečekaně i píseň ZIMNÍ HOSPODA, kterou Wabi napsal s pomocí sedmileté (!) dcery Karoliny dva týdny po dokončení sborníku CO VŠECHNO VÍTR SVÁL – tedy 26. 11. 1984.

Karolina jako spoluautorka k písni po 31 letech napsala:
„Popravdě řečeno si to moc nepamatuju. Je to strašně dávno, ale nakukovala jsem tátovi přes rameno a vymyslela jsem nějakej rým a pak jsme to tak nějak dolepili společně. Ale ta vzpomínka je strašně matná. Jenom si pamatuju právě to, jak tam obřadně do autorství vepsal i mě - to na mě udělalo velký dojem.“

ZIMNÍ HOSPODA
Wabi Ryvola & Karolina Ryvolová

Ami
Blizard žene sníh a muži šílí
Ami..........G............C...........G..................C - E7
za sebou nechali pohodlí rodinnejch vil
Ami
Jedou strávit noc ve kratochvíli
Ami........G.........C...........G..........C - E7
ženy se nediví, že mají takový cíl

Dmi..................Ami.......Dmi..................Ami
Vítr krutě duje do tváří mráz scenérii dotváří
................F.......E.......Ami
|: a muži jdou jdou, jdou :| - G

C........................................F
Zimní hospoda je lepší nežli ta letní
G...........................................C
stejně v žádný nemají papír toaletní
C...............................................F
když tam přijdeš po ránu a cejtíš kamna hřát
G.......................................................................C - E7
zmrzlýmu chlapovi zbejvá jenom grog si dát

Pianista zná jen klapky bílý
rukama stepuje tehleten hillbilly styl
nevadí mu, že se po něm střílí
hlavně že piano někdo mu neprostřelil

Vábné provoněné akordy
s harmonií trochu na kordy
|: a muži jdou jdou jdou :|

Zimní hospoda je lepší nežli ta letní
stejně v žádný nemají papír toaletní
když tam přijdeš po ránu a cejtíš kamna hřát
zmrzlýmu chlapovi stačí jenom grog si dát.

Co ke ztracenému a znovu nalezenému songu dodat po letech? Mezi trampy dlouho koloval v mizerné demonahrávce už od poloviny 80. let. Ti, kdosi si ji poslechli, zjistili, že píseň zpívá Wabi, ale většina posluchačů netušila, že Wabi je nejen interpretem, ale i autorem a spolu s ním i jeho dcera Karolina. K poznání mnohým pomohla až OSA NOSTRA.
Kvalitní nahrávku písně ZIMNÍ HOSPODA po letech znovu ve svém archivu nalezl kamarád Petr Vopalecký zvaný Wexl. Když jsem se jej zeptal na zdroj, tak mi odepsal:

„Nahrávek mám fůru, a nejen ryvolovek. Postupně to tahám z pásků, a to co bylo zajímavý, většinou mám již zdigitalizováno. Nahrávky nečistím, a proto možná ta první, kterou jsem pustil před lety, byla tak špatná. Říct odkud mám tu lepší nahrávku, to přesně neumím. Tu horší tuším nahrál Pajda z Kočovníků, v 80. letech a dal ji Pedrákovi - také z Kočovníků a ten mě. Tu lepší mám asi z tehdejšího rádia anebo taky odjinud :) Něco mám i z archivu Petra Benesche, a možná, že je to od něj. Těch zdrojů mám víc, a postupně v tom dělám pořádek. Nahrávky jsou z různých setkání, hospod, slezin, koncertů a z tehdejšího rádia. Nahrával jsem všude, kde se dalo :) Něco jsem dal Fredovi z Paběrek a dalším klukům a protože "čas žádá svý" chci je postupně zveřejňovat. Pro všechny!“

Jako pamětník musím závěrem konstatovat, že refrén písně nelže - absence toaletního papíru v hospodách byla v 80. letech běžná – ale to už jsou časy dávno minulé.
A tak až se potkáte na vandru s Fredy Schubertem z Paběrek, zaslechnete jej zpívat píseň ZIMNÍ HOSPODA s tímto refrénem:

Zimní hospoda je lepší nežli ta letní
v kamnech praská a to je čas na hry karetní
když tam přijdeš z večera a vidíš chlapy hrát
nezbejvá než přisednout a horkej grog si dát

V Žatci v dubnu 1989.
Foto: Vladimír Bajbora

Všech 64 předchozích Písniček na víkend najdeš ZDE!

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
3122265
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Boko
Omlouvam se, ze jsem zde resil verejne technicke veci, ale to bylo z toho duvodu, aby se ujasnilo pro ostatni co ji nekdy budou hrat, ze takto rychle nejspis ne.
Ted k veci :-D
Pokud by sis @Fredy Czech poslechl poradne pisnicku a precetl celou stranku, tak budes vedet nekolik veci:
- ze Ruza pisnicku spoluobjevil, hraje ji a zaroven podle tonu sledoval jeji spravnou rychlost;
- Wexl ji dal na You Tube a je stastnym majitelem nahravky, kterych moc neni;
- Ciksika napsal, ze je pisnicka pekna;
- Boko ji ma pro zmenu take doma i s potleskem, takze mu neni novinkou a dal si praci experimentovat s tempem pri hledani spravne rychlosti.

Otazkou je, co vlastne jsi pro tuto chvili udelal pro pisnicku ZH ty?

Takze hura, mame jasno a nechame uz teto diskuze :-)
Fredy Czech
kdyz to clovek cte tak si klade otazku, o co vam jde.
Boko jde ti o vkus
Ruzo jde ti o toninu o Cdur
Wexl tobe jde o dokonaly zaber
Ciksita chce dokonale anranzovanou pisen
poslechl si nekdo o co jde krome Fredyho Schuberta a Vyoranavranay ?
Boko
Kdo má rád písně bří Ryvolů, ten má vždy dobrý vkus :-D
Petr Růžička - Růža
K Bokově poznámce:
Zdejší nahrávka je zrychlená pouze nepatrně. Po doladění do tóniny Cdur se tempo o moc nesníží. Jsem zvyklý hrát píseň pomaleji než Wabi. Zpívaný text je potom zřetelnější a i melodie vyzní lépe. Ale jinak to určitě záleží na vkusu každého muzikanta.
Boko
Jen doufam, ze na OSe byla v notach i rychlost. Pokud ne, tak do zpevniku bych urcite upravil tempo, nebot to je zjevne prepalene diky stare pasce ;-) Puvodni nahravka ma i s casti potlesku cca 1:34 a optimalne to vidim po zmene tempa na celkovou delku min 2:05. Toz tak.
Fredy Schubert
Musím se tu písničku opravdu naučit, když už Vokoun napsal, že ji zpívám. Zatím jsem jen přizvukoval Růžovi. Právě on trochu upravil text refrénu...
Wexl
Použitý minimální čas na fotce je 2 a více vteřin, a má vytvářet dojem plynulého pohybu jako ve filmovém klipu. Tedy nikoli statického dojmu. Pokud si někdo chce prohlédnout konkrétní foto, ať někdy zkusí použít tlačítko pauza, funguje spolehlivě:) Jinak co se hodí či nehodí, je jen věcí suběktivního názoru. Kdybych chtěl vytvořit dojem, uloudaný, pomalý, což tato písnička rozhodně není, použil bych podstatně větší časové sekvence. Fota mají navodit atmosféru, nikoli exkurzi zobrazených osob. To rozhodně nebylo zaměrem.
Čiksika
Písnička moc pěkná. Jen škoda, že se ty fotky na videu střídají tak rychle, že si je člověk nestačí pořádně prohlédnout. Myslím, že ten videoklipový styl s míhajícími se obrázky se k tomuhle žánru moc nehodí. S vděčností vzpomínám na staré "videoklipy" z 60.-70. let (Semafor, Greenhorni atd.), kdy kameraman ještě uměl udržet prst na spoušti déle než vteřinu.
vyoranavrana
:-)
DÍKY je dobré o písničce vědět i to něco kolem, stejně tak jako o lidech
:-)
V.