MODLITBA ZA STŘÍBRNOU PAVUČINU

Miki Ryvola, foto z kroniky osady Zlatý klíčJsem tramp. Vím o podivných stromech, které za noci zpívají. Znám skály, měnící se za soumraku v hrady, plné trubadůrů a bílých paní. Jsem majitelem nejbohatších nalezišť červených oblázků na světě, fialkových skel Švarcavy a moje doly na jahody mi kdekdo závidí.
Jsem tramp a znám řeč netopýrů, obrovských mravenců a malých žabiček, co přicházejí s deštěm z nebe. Domluvím se s kameny na cestě, vyznám se v morseovce datlů a lehce luštím poselství hor, které potoky přinášejí ke mně do údolí.
Jsem tramp a dobře vím, v kterou hodinu je třeba ztišit hlas, když nastává obřad soumraku. Mám deku tak slabou, abych přes ni slyšel oddychování spící země. Mám nůž, který zchudl častým broušením a který se blýská radostí, když navečer skončím pochod a on se může zahryznout do chleba. Mám popraskanou kytaru, slepenou smolou a ona mě učí novým lesním nářečím. Jsem tramp a hodnoty, kterých si cením, jsou asi stejně podivné, jako já.
Nade vše jsou mi vzácná křesla z chorošů a mechu, kamenné stoly, benátská zrcadla studánek a pramenů. Jdu přes bludné kořeny za kouzlem svítících dřev, znám úplňky za zákeřnými bažinami a vím, kam si mohu kdykoliv zajít pro trochu krušného strachu a užaslé bázně. Jsem tramp, ač na tom jméně vůbec nezáleží. Dobrovolně jsem se stal členem bosácké sekty, klanící se Obyčejnu, Prostotě a Přírodě - přísným, ale nekrvelačným božstvům. Shovívavým a dnes již trochu komickým bůžkům. Mám nekonečně mnoho přátel, ale často marně čekám na setkání s nimi. Vím o síle, která se v nás skrývá, ale často se jí bojím a utíkám před ní.
Jsem tramp a mojí zbraní se stále častěji stává útěk. Přesto vás varuji, vás, kteří se tak hlučně houfujete na hranicích mé říše - budete jednou poraženi!!! S děsem prchnete z plechových pojízdných skrýší, až drápky a zuby mých lesních přátel zaškrábou na dveře vašich obytných přívěsů. S hrůzou budete vzpomínat na první a poslední noc v mé říši, až zavelím zeleným světýlkům k pochodu na vaše víkendové hrady. Letky vos, baterie pýchavek, kulomety datlů a ostnatý drát ostružiní jsou připraveny k boji. Jsem tramp a vím, jak těžké je nahnat strach těm kdo svou duši rozmělnili na čtyři gumové. Přesto vás varuji - až dorachotíte ve svých vozech tam, kde stříbrná pavučina přes cestu označuje hranici mé říše, zastavte. V mém i vašem zájmu.
Jsem tramp a podivínsky provozuji to, co se do dnešního světa nehodí. Jsem tramp a modlím se za stříbrnou pavučinu…

Miki Ryvola

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1915161010
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Hana Růžičková
Dne 23.9.2020 jsme byli na chajdě. Byl zde připíchnutý vzkaz :
Prosím osadníky, ozvěte se.
GCTECHNISUB@centrum.cz
ozvěte se VIKY. Poslední pobyt se dal odhadnout na srpen 2020.
Nepatřili jsme do osady, ale bylo by hezké kdyby ožila. Radi se přidáme.
Nevíte o někom, kdo by se mohl ozvat? Prosím předejte dál.
Petr Olšovec - Los
Nádherné. Tahle "modlitba" mi je móóc sympatická. Jak tak skoro 55 roků šlapu kopce, teď už hlavně Jeseníků, časem nečasem cestičkami, o kterých si někdy domýšlivě myslím, že je snad znám jen já, udělalo se mi v mých 67mi při čtení Motlitby za stříbrnou pavučinu nějak měkko a zavlhly oči. Nejspíš zakouřil krb. Jsem Tramp a nemám duši otrlou a slyším hlas Lesa, který je tu pro všechny, co se cítí vyvolenými.
PePa
To se dá číst stále, Miky.
Bumbác
Moc krásně vyjádřené pocity....
Sonny
Miky, tohle jsi fakt dobře napsal. Povedlo se. Tak nějak jsi vyjádřil to, co cítím, ale takhle bych to říct neuměl.