Legendární hospoda U Starce už není zavřená

Wabi Ryvola ve své písničce Pikovickej pacifik (písničku najdeš pod článkem) zpívá společně s Tonym Linhartem, že „Hospoda U Starce je zavřená“. Tak to už není pravda!
9. března se po 46 letech znovu otevřela legendární Starcova restaurace na Posázavské stezce, kousek za Pikovicemi.
Zavřela se na Silvestra 1972, a ještě tak do sedmdesátýho pátýho tady bylo okýnko. Šli jsme druhou březnovou neděli Posázavskou stezkou na vlak, a hle - otevřené dveře zvaly dovnitř! Za tu chvilku, co jsme U Starce pobyli, vešlo do výčepu několik starých pardů a všichni Mártyho - tak se jmenuje nový majitel, který do to se svou ženou šel - pochválili. Každý přidal nějakou svou vzpomínku a všichni měli radost, že Hospoda u Starce bude zase fungovat.

Hospoda U Starce dnes...

..a v roce 1930.

MártyMárty, jak jsi přišel na to, že si pořídíš a znovu otevřeš Starcovu restauraci?
„To už je tak od osmnácti let, co po tom toužím. Boudu tady máme ve skalách už od dvacátých let, je to osada Orang. Já tady vyrost (ročník 70), jako malí parchanti jsme si sem ještě chodili na limonádu. Ona to teda možná tehdy byl jenom sifon s malinovkou. Tady sedával Baron Holinka, vedl můj děda Gusta Krejza, Hančl, Jirka Čech, Štáfovi, Šebek, Pešta starej, průkopníci, osadníci,“ ukazuje na stůl štamgastů a vzpomíná Márty. „A také Ota Mička, to byl hroznej kurevník a nám dětem zakazovali rodiče se s ním bavit, ale asi proto a přesto že byl mezi mnou a ním rozdíl tak jenom asi 70 let tak byl můj kamarád. Všechno osadní dění se tou dobou soustředilo kolem Starců. Chodily tam ale i osadníci z ostatních rezidencí,“ zavzpomínal Márty.
„Ona to byla Starcova hospoda, ale všimni si nápisu nade dveřma - je tam ještě trochu vidět nápis Osada Orang. Přes léto to byla restaurace, a přes zimu to naši dědové měli půjčený jako osadní chatu. Já majitele po celou dobu znal, tak jsem je nakonec oslovil a koupil to od nich. Byli to dva švagři z původní rodiny Starců.“

Otevřeli jste tedy 9. března?
„Jojo, je to takový zkušební provoz klubu, oficiálně zahájíme na Velký Pátek 30. března, kamarádi přijedou zahrát. Bude to oficiálně Klub Starcovy restaurace. Budeme určitě chtít mít pro členy Klubu otevřené víkendy, zvláště o prázdninách, od kolika do kolika přesně ještě nevím, ale po večerech doufám, že posedíme a vždy se najde někdo, kdo zahraje. Nahoře jsou tři velké pokoje, ty budeme po dohodě na přespání, nebo je budeme mít pro známý a členy klubu. Záleží, jak to budu zvládat a jestli mi ještě někdo pomůže. Já mám pořád ještě práci, dělám v Praze stavařinu.“
„Nechci tu uřvaný přivopilý vodáky, který vlastně žádný vodáci nejsou, cyklisti mi nesměj přes práh, jenom stezku ničej, a psi jenom někam a na vodítku, nechci, abychom tu měli od nich všechny kouty vochcaný,“ přidává trochu rázněji Márty. Promluvila z něj bohužel hořká zkušenost z let prožitých na stezce. „My taky jako mladý blbli, ale má to nějaký hranice a pravidla, myslím… Ale věřím, že dobrý kamarády poznáme a stejně tak slušný hosty, a ti všichni jsou tu srdečně vítáni.“

Musel jsi hodně opravovat?
„Bouda je ve výborným stavu; nic nepadá, nic se nepropadá … musíme samozřejmě všechno vypucovat, vydrbat, zabydlet, ale oni sem vlastně pořád jezdili, takže to nijak zásadně neschátralo. Je sem přivedená elektrika, máme svojí studnu… ona je to jako jedna z mála chat tady s červeným číslem popisným jako k trvalému bydlení. Není zase tak stará, myslím, že tu původní boudu z dvacátých let vzala velká voda, ještě je vidět betonové základy blíže k řece. Ještě nás čeká dost práce, venku třeba ještě vyklízíme přístřešek, aby bylo tradiční venkovní sezení. Kamarád Červ mi moc pomáhá s opravami i s obsluhou.“
Mártyho žena neměla na naše povídání čas, anóbrž šůrovala okna a věšela záclony. „Jójó, otevřeno, otevřeno … v deset usnul, to já tu s nima byla až do tří do rána,“ zahudrovala, ale i na ní bylo znát, že se do obnovení Starcovy restaurace pustila s nadšením.

Jak sem dostáváte materiál, Márty?
(Pro neznalé - po stezce musíte z Pikovic překonat celkem vysoký schody, takže žádná kárka se nekoná)
„Po staru, na lodi, jak jinak. Dojedu sice na kraj Pikovic, ale pak bidluju pěkně kilák proti proudu se sudama a tím vším materiálem. Je to fuška. A chci mít nejlepší pivo široko daleko, pořádně ošetřený, aby to tu lidi měli rádi. Už jsem zaslechl pár mručení pod vousy, že máme pivo drahý, ale je to fakt dřina a starost to sem všechno dostat a dělat to pořádně.“
Můžeme potvrdit, že jedenáctka byla správně vychlazená a výborná, stejně tak domácká polívka a s doma upečeným chlebem.
Sečteno a podtrženo: Márty navazuje na tradici, která zavazuje, Starcova restaurace je legenda a pojem. Soudě podle nadšení a chuti, se kterou se se ženou do obnovení Starcovy restaurace pustili, mají dobře našlápnuto. Přejeme hodně zdaru, a vy – stavte se!

Na fotkách na stěně visí vzpomínkové fotografie Bohouš Starec, a paní Starcová má fotografie dvě, jednu za mlada.
První trampové hned na památku ponechali Mártymu povedené camrátko (viz fotky vpravo nahoře).

Výhled od Starce na Zlatou řeku...

Jedna ve vzpomínek na dobu dávno minulou a nyní obnovenou...

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
4228174
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Lena
Je to tu skvělý hostinský Marty je skvělý lidský ti co nechápou trampsly život nechápou nic... Nám se tuoc líbí a budeme sem chodit pravidelně
Kamil
Mezi svátky 28.12. jsem šel okolo a měl jsem mylnou informaci, že je Starcova hospoda zavřena. Když jsem viděl v okolí ceduli "Pozor plazi", tak jsem si myslel, že se připravuje otevření. A tady se dočítám, že Starcova hospoda opět funguje a to více než rok. Určitě se ještě vrátím až se trochu oteplí a bude otevřeno, tak se stavím na pivo. Držím palce, ať se daří, běžte za svým snem.
Jinej Radek
Pocouráme se po okolí o víkend kolem 12. října.
Bude ještě někdo připraven natočit pocestným?
R.
Dóca Dakota
Zdarec Márty...
asi k Tobě přestanem chodit..Nikdy neodcházíme včas a už vůbec ne střízliví.A to je Tvoje chyba...Ne vážně- opět díky za fajn sobotu.
Za Dakotu Dóca
Radek
Nemá smysl se márty s tebou hádat.nesedlo mi to tam a lidi před tebou byly někde jinde.ty zkoušíš něco co fungovat nikdy nebude.a kor po keců co píšešš.dávat lidem klacky pod nohy atd.takhle lidi u tebe moc pivo pít nebudou.ale je to tvůj problém je mi tě líto.já na tremp jezdil ale na vaší sázavu už ne.radek.prošel jsem a nemám náladu se bavit s bezdomáčema.tak jste vypadaly.pro mě to končí.
Marty
Nechápu proč mi to pan Radek neřekl přímo když šel okolo. Internet je strašně anonymni a ubožák je přes něj hrdina. Jsi k smíchu
Tony
Já tam byl ve stejný den jako ty Radku, asi tak hodinu po tobě, bandy opilých jsem si nějak nevšiml, dostal jsem tam pivko, výbornou polívku, pokecal jsem si, a šel dál na vlak. Byla to dobrá zastávka při couru podél Sázavy:-)
Radek
Docente ,dávám za pravdu,po dočtení je ten pán fakt pako a dělá ze sebe většího blba než asi je.brzo se to rozkřikne co je tam za hovádko a pivem si bude natírat tu jeho boudu aby mu nespadla.lepší do batohu plechovky,pochcat mu boudu až půjdu kolem a uhánět na kole dál
Radek
Tak to asi brzo zavře holobrádek,psi tu nechci,kolaře taky ne.přiopilý taky ne.asi zbohatne na tatrankách.je to pohádkář.dneska jsem tam šel ,v půl třetí banda ožralů,psi kolem,kolaři.kecy kecy.sám je jouda
Převor
V 85 jsem se stavil u víkendovýho okýnka na pifčo a tláču s cibulí. Když tady čtu, že to v tý době bylo totálně zavřený, běhá mi mráz po zádech.
Marty
Ještě k Docentovi... Píše, že do dvou let zkrachuji, že se kýžený úspěch nedostaví..
já osobně považuji za úspěch to, že tenhle objekt vubec stojí a funguje. Je mi srdečně jedno jestli sem přijde deset lidí a nebo sto. Jsem radši za dva normální lidi v maskáčích než za deset šašků v barevných trikotech s ufohelmou na hlavě a nebo kšiltovkou dozadu po kterých zůstává v lese spoušť a bordel. Mám oproti jiným hostinským výhodu, že mne to tady vůbec neživý takže mám to privilegium, že sem těžce dovezené pivo nemusím prodat každému. Pokud to tady zavřu tak určitě ne z nedostatku klienteli protože lidí tu je spousta. Důvod by mohl být jiný a tedy ten, že mne neuvěřitelně serou právě ti co tady nemaj co dělat tedy ti co se jim pořád něco nezdá a přitom sem neustále lezou. Zaplat panbuh už se to asi mezi těmi cvoky na kolech a pseudovodácích rozkřiklo a moc se sem už necpou. Takže prosím, aby ti kdo čekají super moderní toalety, do zadku lezoucí obsluhu a pivo zadarmo tak a´t to obejdou obloukem. Naopak vandráka rád pozvu na panáka.
Marty
Děkuji za komentář Docenta jeho poznatek byl zcela vyčerpající až na to, že zapoměl napsat, že ještě nemám rád když si lidé z okolí hospody dělají místo pro venčení svých čoklíků. Budu rád když tyto poznatky docent roztroubí mezi jemu podobné a tím se tady lidi vyseparují a budu se zde setkávat pouze s lidmi normálními. Každého normálního totiž musí napadnout, že pivo tu musí zákonitě stát víc než tam kde mu ho přivezou až pod ripák. Ono nést si na zádech 3 kg batužek je něco jiného než sem tahat sudy 2 km lodí vozíkem a několikrát překládat. Při dnešním stavu vody by tady mělo pivo stát daleko víc. Apropo když je pán tak zcestovali jetlipak ví kolik stojí pivo třeba v tatrách kdo ho šerpové nosí na zádech.??? A jinak o zákazu kol se už dávno jedná... :-)
Docent
Hospoda sice již zavřená není, ale vsadím se, že do 2 let bude. Majitel nemá rád cyklisty - naprosto chápu, jezdím na kole dost, ale jet tudy by mne ani nenapadlo. Co se takhle domluvit s osadníky a podat podnět Středočeskému kraji nebo kdo to spravuje, aby tam dali zákaz vjezdu cyklistům, jako je třeba v Povydří nebo z Javoří Pily na Poledník? Moc složité, že, jednodušší je posílat je do prdele.

Cena piva - sorry jako, ale dát za malého Kozla 35,- Kč, abych tím sponzoroval místní... Příště ani omylem, raději se nalemtám vody z batohu a dojdu až na Třebsín, kde je o málo hnusnější Prazdroj za 36,- Kč, ovšem je ho 0,5 l...

Takže přeji hodně podnikatelských úspěchů, ovšem s image hulváta nesnášejícího vodáky, cyklisty, pražáky a kdovíkoho ještě se ten úspěch fakt nedostaví.
Bumbác
Výborné pivo, skvělý nakládaný hermelín, bezva obsluha, prima místní....
A sorry Márty, já fakt k pivu kořalku ne... :-)
Lůca
Nádherné prostření, skvělá obsluha a nejlepší pivo!
Ve Starcově hospodě jsem byla už několikrát a každá další návštěva předčí moje očekávání a vždy se sem budu ráda vracet. Večery, které jsme zde s kamarádkou minulý týden trávily, kdy bylo slyšet jen šumění řeky, byl balzám pro duši a je to místo, kde zapomenete na čas. Komu vadí latríny, ať nechodí do trampské hospody, myslím si, že by se sem luxusní toaleta ani nehodila.
Marty, jestli budeš mít otevřeno 4.8.2018 ráno během pochodu, co pořádá Vašek, tak se zastavíme.
Jen tak dál!
Long
Marty,
moc dík za zaslaný mnou
zapomenutý foťák.
Včera mi ho Martin předal
u Zvířátek.
Co se týče oné soboty,
tak plně souhlasím
s Davym.
Někdy zase u tebe.
Ať se ti daří.
Ahoj
Long:-)
Davy
Ahoj Marty,
v sobotu (21.7.) jsme s Longem sežehlý sázavským sluncem navštívili tvou Stareckou hospůdku (s bohatou historií) a u famózní muziky se prozpívali až do zavíračky. Myslím, že na tenhle večer budou všichni, kdo tam byli, dlouho vzpomínat.
Marty, DÍK za ochotu, za skvělý prostředí, skvělý pivo (který nebylo jen jedno) a skvělý zážitky, pro který je radost žít.
Na takový místa se potom člověk vždycky rád vrací.
Fakt DÍK.
Davy
Marty
Pro Longa
V pátek jsme tak většinou od 17 hodiny, ale v podstatě jsem hned vedle ve srubu s jižanskou vlajkou proti proudu a nebo na zahradě u hospody takže kdyby jsi přišel dříve tak na mne houkni. Tedy pokud ti také nevadí latrína a morous za barem. Žádný alkron nečekej. Zvláštní, že je tu nyní a to je 21 hodin uplně narváno.

Marty
Marty
Tak nejdříve pro paní Veroniku.
Zeptejte se svého tatínka kam chodil tenkrát na záchod on. Myslím, že v téhle lokalitě je výhra už v tom, že je zde mýdlo a voda na umytí rukou. Zřejmě jste nikdy nebyla v žádném kempu. Cedule ano. Pokud lidi se nebudou chovat normálně jako lidi tzn. že nebudou házet vajgly po zemi nepolezou na soukromé pozemky nebudou močit všude okolo tak do té doby tam budou cedule nutností. Pán za barem tam je od devíti hodin a dokola odpovídá na nesmyslné dotazy lidí které jsou samozřejmostí pokud tedy lidi umějí číst.
takže jeho nálada je zcela pochopitelná. Váš příspěvek mne vůbec nerozhodil. Tento podnik byl původně myšlen pro určitou sortu lidí ke kterým zřejmě máte daleko. Důležité je tady dobré pivo a příroda. Pozdravujte u kelímka.
Long
Ahoj Marty,
nedej se znechutit několika škarohlídy.
Já osobně se těším až si dám s kamarádem
Davym jedno orosený.
20.7. se chceme zastavit.
Mohl bys mi prosím zdělit od kolika
hodin máš v pátek otevřeno?
Díky
Long
Veronika
Zklamani...:( tesila jsem se, mame v Pikovicich chatu,tata tam chodil jako malej na limonadu...o cistote nemuze byt rec,zachod jen pro odvazne,vsude xenofobni napisy,nedelejte to,nedelejte tamhleto,napocitala jsem jich asi 8...plesaty pan za barem neprijemnej,nepozdravi,nepodekuje...na moje Dekuji mi odpovedel: hm. Podle me chybi jen cedule Vypadnete a neotravujte nas...bohuzel,priste radsi ke Kelimkovi ...
Martin Nohejl
Ke komentáři pana Dana.
Pán co v neděli stál za barem tak je po operaci srdce takže v jeho případě termín, že byl pod vlivem vubec není na místě neboť pít prostě nesmí. Majitel to také nemohl být protože, vedle dělal krov na střeše.
K tomu zdravení a poděkování víte oni totiž lidé co sem chodí se většinou zdravit nenamáhají takže už je možná trošku imunní. Také se sem obsluhovat nikdo dvakrát moc nehrne.
Napíši znovu co jsem už psal jednou. Každý může napsat své dojmy do knihy co tu je a zároveň si i přečíst reakce jiných lidí. Mimochodem za Ládi Starce by jste si museli pivo i vyvalit z lodě do sklepa a pumpovat pumpičkou a navíc pivo teplé. nikoho neomlouvám, ale přeci jenom nejsme v hotelu Evropa první cenové skupiny, ale v zaplivané trampské putice. Dvě ceny za stejné pivo ano. Místní z osady mají jinou cenu.
Jinak děkuji alespon za pochvalu, že pivo chutnalo.
Dan
Obsluha celkem dost i pod vlivem už v časném odpoledni, dvě ceny za stejné pivo, nepozdraví, nepoděkují. Když jsem četl tenhle článek, docela jsem se těšil na otevření Starcovy hospody, máme to na stezku kousek, ale pan majitel to vzal trochu za špatný konec.
Jak píše Vlk, vybírat si komu naleju, to je celkem divný, my jsme sice přišli po souši, ale u toho piva co jsme dostali se tvářili, že nám snad dávají milost.
Ale abych nebyl jen negativní, Plzeňský pivo maj dobře vychlazený a dobrý.
Marty
Zdravim medveda a jsem rad ze to citis stejne. Jezdim sem od narozeni a tohle tu nikdy nebyvalo. Budu rad kdyz se stavis. S tema kladama to je dobry. Minimalne to tem kolomrdum zneprijemnit.
Medvěd
Začnu ze široka, jako malý kluk si pamatuju že s dědou zálesákem a zlatokopem od Jílového jsme byly u jeho kamarádů na "Stezce" pravidelnými návštěvníky. Do Starcovy restaurace jsme nikdy neopoměli zajít......
Celý svůj zbytek života jsem chodil kolem zavřené hospody a srdce plakalo.....
Gratuluji a přeji jen to nej a nej aby se dařilo a aby to vydrželo.....

A z těch safari banánů na řece nejsi zoufalej sám, vůbec se nedivým, že je tam nechceš.
A moc si přeju abys vytrval a nezměnilo se to nikdy.....

Vožralý party demntních tkz."adrenalínových nadšenců" které přivezou do Týnce klima autobusem a který v Pikovicích na ně čeká. Aby je čert vzal a v pekle vláčel.......
Všude kolem Sázavy řev odpadky .... Seděli jsme loni v Kameňáku Na Jezu a chytali ryby. Za hodinu šlajsnou 180 lodí?????? To není normální.....

A ta druhá parta ? Potkal jsem před dvěma lety na schodech debily na horských kolech co se proti mě řítily 50 km rychlostí..... co k tomu říct?
Teď už nějaký ten rok žiju v Jizerkách a tady to začali řešit tak, že kde není přímo cyklistická cesta (a to Stezka určitě není) co chvíli je přes cestu kláda, kterou vandrák bez problémů obejde nebo překročí ale tyhle vosy na bonbonech neprojedou, aniž by museli slézt a přenés, rázem ubylo úrazů pěších.....

A závěrem jsem moc rád, že jsem náhodou narazil na tenhle článek. Zásadně to ovlivní moje plánování dalšího vandru. Jak to bude jen trochu možné přijedu se podívat a pobejt.....
Medvěd
Marty
Ještě maličkost... v den otevření našeho klubu jsme na jeho počest založily knihu kde každý co cítí potřebu může napsat své dojmy. Myslím, že tam je několik desítek vzkazů a vyznání. Není tam ani jedna negativní poznámka. Pan Vlk se můze klidně přijít podívat tedy pokud přijde pěšky po souši. :-D
Marty
Vubec nepotřebuji marketingovou přetvářku a nikoho nepřemlouvám k návštěvě. Pravidla jsou nastvena jasně. Nemáme nic proti vodákům, ale od doby co si pujčovny lodí udělali ze zlaté řeky dojnou krávu a smetiště a řeka má žlutou a červenou barvu při počtu 2800 lodí obsazených ožralými bandami lidí zbírajících zážitky na vodě která neteče. Je jim srdečně jedno, že ničí život v řece, naše děti se bojíme pustit do vody, aby je někdo nepřizabil pádlem o rybaření ani nemluvě. Z jedné strany bezohlední rádoby vodáci a z druhé strany kolaři. Rozhodl jsem se toto nepodporovat. Vodák v pravém slova smyslu je u nás vítán, ale nejsem kompetentní to posuzovat. At si udělá každý svůj úsudek. Zkrátka hospoda u Starce není vodácká nalejvárna. Tečka.
Vlk
Můj zážitek je že co po souši tak kamarád největší zval nás atd ale jak mile jsme jeli po vodě hned vulgarismy a táhněte jinam docela dost zklamání jak je někdo schopné takhle rychle otočit...... Podle mne jen marketingová přetvářka!
Tulák samotář
Vybírat si koho ve sve vlastní hospodě obsloužím, to na vás brzo pošlou patřičné úřady aby vás zaklekli. :-( A EET určitě nemají a zákaz kouření nerespektují.....
To by nešlo vážení, pořádek musí bejt.....
:-|:-D;-D
Baron
jj to uz je davno :-) ani jsem netusil, ze byla hospoda zavrena :-)
Marty
Cau Milane dopíchal dopíchal a i dnes pivo a zasoby na prodloužený víkend. Osadě Dakota děkuji za zprávu a těším se až se uvidíme.
pro Marka Kolombo informaci, že když tu jsem tak otevřu a nebo po domluvě na tel. 773200210. Jinak samozřejmě v sezoně bude otevřeno denně.
Milouš Hurikán
Tak Ahoj Márty, dopíchal jsi ty židle ještě do večera ? Tedy toho 24. měsíce vran. Potkal jsem ještě kluky, jak další, tedy třetí, táhli na rameni, škoda, že jsem musil i s partičkou těch svojích dětí a naší psí holkou tak nutně dom, inu příště a jak jsi říkal, raději vlakem. Nyní na Veliké Noce přeji bezva začátek, já budu asi v Jihočesku
Tak ahoj Milan
Mirek Docik Dotzauer
Za osadu Dakota z druhého břehu Zlaté řeky přejeme hodně spokojených hostů a určitě se brzo stavíme...Je super že se Ti to povedlo a dotáhl jsi to až k otevření...
Marek Kolombo
Je otevreno i v tydnu? Dekuji
kuky
Mělo by to být někde zde - N 49° 52.507 E 014° 26.813
emvé
Díky, našel jsem. :)
Marty
Souradnice nevim, ale na mapach google je to oznaceno Starcova restaurace. Je to hned vedle Klubu Fčelín. Ten už je nyni zrusen a premisten do hospody. Marty
emvé
Zdravím, zrovna se do těch míst chystám o víkendu, jsem ale zdaleka, budu tam prvně. Je možné poslat souřadnice té hospody, ať vím, kudy a kam z Pikovic? Díky.
Marty
Diky Tony a stavte se. Marty
Martin
Táta mi vyprávěl, že panu starcovi pomáhal s dopravou ledu do hospody. Pan Starec byl totiž náš příbuzný :-)
vyoranavrna
;-) pěkný počin ať se daří a schází vžy skvělá banda kamarádů :-)
Bumbác
Krásná zpráva v dnešní podivné době....Díky...
Držím palce a přeju hodně zdaru...:-)
Marta Boldišová
Také pamatuji hospodu u Starce, chodili jsme tam z Pikovic procházkou, měli jsme chatu na soutoku Sázavy a Vltavy a podobnou hospůdku jsme měli Na Mandátě na vltavské straně, jó to byla romantika