Legendární hospoda U Starce už není zavřená

Wabi Ryvola ve své písničce Pikovickej pacifik (písničku najdeš pod článkem) zpívá společně s Tonym Linhartem, že „Hospoda U Starce je zavřená“. Tak to už není pravda!
9. března se po 46 letech znovu otevřela legendární Starcova restaurace na Posázavské stezce, kousek za Pikovicemi.
Zavřela se na Silvestra 1972, a ještě tak do sedmdesátýho pátýho tady bylo okýnko. Šli jsme druhou březnovou neděli Posázavskou stezkou na vlak, a hle - otevřené dveře zvaly dovnitř! Za tu chvilku, co jsme U Starce pobyli, vešlo do výčepu několik starých pardů a všichni Mártyho - tak se jmenuje nový majitel, který do to se svou ženou šel - pochválili. Každý přidal nějakou svou vzpomínku a všichni měli radost, že Hospoda u Starce bude zase fungovat.

Hospoda U Starce dnes...

..a v roce 1930.

MártyMárty, jak jsi přišel na to, že si pořídíš a znovu otevřeš Starcovu restauraci?
„To už je tak od osmnácti let, co po tom toužím. Boudu tady máme ve skalách už od dvacátých let, je to osada Orang. Já tady vyrost (ročník 70), jako malí parchanti jsme si sem ještě chodili na limonádu. Ona to teda možná tehdy byl jenom sifon s malinovkou. Tady sedával Baron Holinka, vedl můj děda Gusta Krejza, Hančl, Jirka Čech, Štáfovi, Šebek, Pešta starej, průkopníci, osadníci,“ ukazuje na stůl štamgastů a vzpomíná Márty. „A také Ota Mička, to byl hroznej kurevník a nám dětem zakazovali rodiče se s ním bavit, ale asi proto a přesto že byl mezi mnou a ním rozdíl tak jenom asi 70 let tak byl můj kamarád. Všechno osadní dění se tou dobou soustředilo kolem Starců. Chodily tam ale i osadníci z ostatních rezidencí,“ zavzpomínal Márty.
„Ona to byla Starcova hospoda, ale všimni si nápisu nade dveřma - je tam ještě trochu vidět nápis Osada Orang. Přes léto to byla restaurace, a přes zimu to naši dědové měli půjčený jako osadní chatu. Já majitele po celou dobu znal, tak jsem je nakonec oslovil a koupil to od nich. Byli to dva švagři z původní rodiny Starců.“

Otevřeli jste tedy 9. března?
„Jojo, je to takový zkušební provoz klubu, oficiálně zahájíme na Velký Pátek 30. března, kamarádi přijedou zahrát. Bude to oficiálně Klub Starcovy restaurace. Budeme určitě chtít mít pro členy Klubu otevřené víkendy, zvláště o prázdninách, od kolika do kolika přesně ještě nevím, ale po večerech doufám, že posedíme a vždy se najde někdo, kdo zahraje. Nahoře jsou tři velké pokoje, ty budeme po dohodě na přespání, nebo je budeme mít pro známý a členy klubu. Záleží, jak to budu zvládat a jestli mi ještě někdo pomůže. Já mám pořád ještě práci, dělám v Praze stavařinu.“
„Nechci tu uřvaný přivopilý vodáky, který vlastně žádný vodáci nejsou, cyklisti mi nesměj přes práh, jenom stezku ničej, a psi jenom někam a na vodítku, nechci, abychom tu měli od nich všechny kouty vochcaný,“ přidává trochu rázněji Márty. Promluvila z něj bohužel hořká zkušenost z let prožitých na stezce. „My taky jako mladý blbli, ale má to nějaký hranice a pravidla, myslím… Ale věřím, že dobrý kamarády poznáme a stejně tak slušný hosty, a ti všichni jsou tu srdečně vítáni.“

Musel jsi hodně opravovat?
„Bouda je ve výborným stavu; nic nepadá, nic se nepropadá … musíme samozřejmě všechno vypucovat, vydrbat, zabydlet, ale oni sem vlastně pořád jezdili, takže to nijak zásadně neschátralo. Je sem přivedená elektrika, máme svojí studnu… ona je to jako jedna z mála chat tady s červeným číslem popisným jako k trvalému bydlení. Není zase tak stará, myslím, že tu původní boudu z dvacátých let vzala velká voda, ještě je vidět betonové základy blíže k řece. Ještě nás čeká dost práce, venku třeba ještě vyklízíme přístřešek, aby bylo tradiční venkovní sezení. Kamarád Červ mi moc pomáhá s opravami i s obsluhou.“
Mártyho žena neměla na naše povídání čas, anóbrž šůrovala okna a věšela záclony. „Jójó, otevřeno, otevřeno … v deset usnul, to já tu s nima byla až do tří do rána,“ zahudrovala, ale i na ní bylo znát, že se do obnovení Starcovy restaurace pustila s nadšením.

Jak sem dostáváte materiál, Márty?
(Pro neznalé - po stezce musíte z Pikovic překonat celkem vysoký schody, takže žádná kárka se nekoná)
„Po staru, na lodi, jak jinak. Dojedu sice na kraj Pikovic, ale pak bidluju pěkně kilák proti proudu se sudama a tím vším materiálem. Je to fuška. A chci mít nejlepší pivo široko daleko, pořádně ošetřený, aby to tu lidi měli rádi. Už jsem zaslechl pár mručení pod vousy, že máme pivo drahý, ale je to fakt dřina a starost to sem všechno dostat a dělat to pořádně.“
Můžeme potvrdit, že jedenáctka byla správně vychlazená a výborná, stejně tak domácká polívka a s doma upečeným chlebem.
Sečteno a podtrženo: Márty navazuje na tradici, která zavazuje, Starcova restaurace je legenda a pojem. Soudě podle nadšení a chuti, se kterou se se ženou do obnovení Starcovy restaurace pustili, mají dobře našlápnuto. Přejeme hodně zdaru, a vy – stavte se!

Na fotkách na stěně visí vzpomínkové fotografie Bohouš Starec, a paní Starcová má fotografie dvě, jednu za mlada.
První trampové hned na památku ponechali Mártymu povedené camrátko (viz fotky vpravo nahoře).

Výhled od Starce na Zlatou řeku...

Jedna ve vzpomínek na dobu dávno minulou a nyní obnovenou...

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
141514154
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Marty
Ještě maličkost... v den otevření našeho klubu jsme na jeho počest založily knihu kde každý co cítí potřebu může napsat své dojmy. Myslím, že tam je několik desítek vzkazů a vyznání. Není tam ani jedna negativní poznámka. Pan Vlk se můze klidně přijít podívat tedy pokud přijde pěšky po souši. :-D
Marty
Vubec nepotřebuji marketingovou přetvářku a nikoho nepřemlouvám k návštěvě. Pravidla jsou nastvena jasně. Nemáme nic proti vodákům, ale od doby co si pujčovny lodí udělali ze zlaté řeky dojnou krávu a smetiště a řeka má žlutou a červenou barvu při počtu 2800 lodí obsazených ožralými bandami lidí zbírajících zážitky na vodě která neteče. Je jim srdečně jedno, že ničí život v řece, naše děti se bojíme pustit do vody, aby je někdo nepřizabil pádlem o rybaření ani nemluvě. Z jedné strany bezohlední rádoby vodáci a z druhé strany kolaři. Rozhodl jsem se toto nepodporovat. Vodák v pravém slova smyslu je u nás vítán, ale nejsem kompetentní to posuzovat. At si udělá každý svůj úsudek. Zkrátka hospoda u Starce není vodácká nalejvárna. Tečka.
Vlk
Můj zážitek je že co po souši tak kamarád největší zval nás atd ale jak mile jsme jeli po vodě hned vulgarismy a táhněte jinam docela dost zklamání jak je někdo schopné takhle rychle otočit...... Podle mne jen marketingová přetvářka!
Tulák samotář
Vybírat si koho ve sve vlastní hospodě obsloužím, to na vás brzo pošlou patřičné úřady aby vás zaklekli. :-( A EET určitě nemají a zákaz kouření nerespektují.....
To by nešlo vážení, pořádek musí bejt.....
:-|:-D;-D
Baron
jj to uz je davno :-) ani jsem netusil, ze byla hospoda zavrena :-)
Marty
Cau Milane dopíchal dopíchal a i dnes pivo a zasoby na prodloužený víkend. Osadě Dakota děkuji za zprávu a těším se až se uvidíme.
pro Marka Kolombo informaci, že když tu jsem tak otevřu a nebo po domluvě na tel. 773200210. Jinak samozřejmě v sezoně bude otevřeno denně.
Milouš Hurikán
Tak Ahoj Márty, dopíchal jsi ty židle ještě do večera ? Tedy toho 24. měsíce vran. Potkal jsem ještě kluky, jak další, tedy třetí, táhli na rameni, škoda, že jsem musil i s partičkou těch svojích dětí a naší psí holkou tak nutně dom, inu příště a jak jsi říkal, raději vlakem. Nyní na Veliké Noce přeji bezva začátek, já budu asi v Jihočesku
Tak ahoj Milan
Mirek Docik Dotzauer
Za osadu Dakota z druhého břehu Zlaté řeky přejeme hodně spokojených hostů a určitě se brzo stavíme...Je super že se Ti to povedlo a dotáhl jsi to až k otevření...
Marek Kolombo
Je otevreno i v tydnu? Dekuji
kuky
Mělo by to být někde zde - N 49° 52.507 E 014° 26.813
emvé
Díky, našel jsem. :)
Marty
Souradnice nevim, ale na mapach google je to oznaceno Starcova restaurace. Je to hned vedle Klubu Fčelín. Ten už je nyni zrusen a premisten do hospody. Marty
emvé
Zdravím, zrovna se do těch míst chystám o víkendu, jsem ale zdaleka, budu tam prvně. Je možné poslat souřadnice té hospody, ať vím, kudy a kam z Pikovic? Díky.
Marty
Diky Tony a stavte se. Marty
Martin
Táta mi vyprávěl, že panu starcovi pomáhal s dopravou ledu do hospody. Pan Starec byl totiž náš příbuzný :-)
vyoranavrna
;-) pěkný počin ať se daří a schází vžy skvělá banda kamarádů :-)
Bumbác
Krásná zpráva v dnešní podivné době....Díky...
Držím palce a přeju hodně zdaru...:-)
Marta Boldišová
Také pamatuji hospodu u Starce, chodili jsme tam z Pikovic procházkou, měli jsme chatu na soutoku Sázavy a Vltavy a podobnou hospůdku jsme měli Na Mandátě na vltavské straně, jó to byla romantika