KRONIKA TRAMPINGU JIZERSKÝCH HOR

Dopis trampům

Ahoj kamarádky, kamarádi a trampské osady,
obracím se na vás, neboť jsem se rozhodl vydat druhé rozšířené vydání publikace Kronika trampingu v Jizerských horách, 1934–2024.
Poprvé Kronika vyšla v roce 2004, a přestože byla brzy rozebrána, během těch uplynulých 20 let je o ni trvalý zájem, a to i v jiných částech republiky.
Na zpracování údajů o dalších a nových osadách a samotářích z oblasti Jizerských hor (tj. z Liberecka, Jablonecka, Tanvaldska, Železnobrodska, Frýdlantska, Podještědí, Hrádecka) se však neobejdu bez vaší pomoci a spolupráce. Pomůžete mi?

T. O. Guantánamo na svém tradičním, tedy každozimním lyžařském přechodu Jizerských hor

Původní vydání z roku 2024Rád bych knihu doplnil:
a/ o trampské osady, které se do prvního vydání Kroniky nedostaly, zůstaly z různých důvodů jaksi „utajeny“,
b/ o nové osady založené v letech 2000–2024, tedy už po vydání „první“ Kroniky,
c/ o upřesňující údaje, nové zajímavosti, oznámení, zvláště pak o opravy v textu (jména, přezdívky, data, místa apod.) v již vydané Kronice.
Oslovuji tedy vás, kteří jste ochotni zavzpomínat na své trampování, dát mi nahlédnout do osadní kroniky nebo svého cancáku, zapůjčit obrazový materiál – fotografie, kresby, sepsat příhodu či zážitek z vandru, potlachu, sleziny...
Jedině tak se může Kronika stát poutavým čtením pro víc jak čtyři generace jizerskohorských trampů – pro nás, kteří vyznáváme společné hodnoty, jako je svoboda, kamarádství, láska a úcta k přírodě, ale i pro ty, co přijdou po nás.

V plánu je navíc v termínu 17. října 2024 až 2. února 2025 realizovat v Severočeském muzeum v Liberci ucelenou výstavu k 90 letům trampingu v Jizerských horách. Informační panely bychom rádi doplnili i o trojrozměrné předměty vážící se k trampingu: usárna, tele, stan, výstroj – oblečení, pokrývka hlavy, pomůcky na vaření, feldflašky, čutory, nože, sekery, kytary, amulety, vlajky, placky, camrátka, kroniky, cancáky, zpěvníky, časopisy, zvadla, pf, plakáty… a třeba i o totem s ohništěm. Budeme velmi potěšeni, pokud některé z těchto věcí byste pro účely výstavy zapůjčili k vystavení. Napište mi.

Jelikož se už dříve mnohdy stávalo, že např. pozůstalí neměli k těmto trampským věcem žádný vztah, takže je nenávratně zlikvidovali. V Severočeském muzeu proto nedávno založila vedoucí Historického oddělení a kurátorka Bc. Jana Rous Stěhulková, DiS. tzv. sbírkový fond trampingu. Ten umožní uchovat zajímavé artefakty z různých trampských období až po současnost. Pokud tedy některé z výše uvedených předmětů již nepoužíváte, nebo jste je zdědili či vám po někom zůstali, je možné je libereckému muzeu darovat. Uchovány budou v depozitáři a příležitostně vystavovány.

Kronika trampingu v Jizerských horách, 1934–2024 vyjde v září 2024 u příležitosti připomínky 90 let trampingu na severu, tedy založení první trampské osady v Jizerských horách – T. O. Severní Ryves a o rok později legendárního Rykatada, a samozřejmě dalších desítek trampských osad v následujících desetiletích.
Publikace bude pokřtěna v sobotu 28. září na festivalu Jizerská nota v Hejnicích (www.jizerskanota.cz, FB).
Prosím vás tedy o jakoukoliv reakci k výše uvedeným bodům a výzvám. Postačí mi pak kontakt (tel., adresa, e-mail), abych se s neznámými či novými trampskými osadami spojil.
Těším se na vaše příspěvky či připomínky a předem za ně upřímně děkuji.

Déčko – Pavel Vinklát

----------------------------------------

Kontakt:
Pavel D. Vinklát – tel. 777 797 878, p.vinklat@seznam.cz
Bílý Potok 246, 463 62 Hejnice

Jana Rous Stěhulkovájana.stehulkova@muzeumlb.cz

--------------------------------------

T. O. Westman na svém prvním kempu na Červeném potoce, který zatopilo vodní dílo Josefův Důl budované v letech 1976–82. Osada vloni oslavila 60 let trvání

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
6531321
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Pavouckej
Na konci devadesátek a začátku tisíciletí jsem asi 5x uspořádal trampský Zimní přechod Jizerek. Ze začátku (1995, 1996) jsme byli je tři odvážlivci, ale další tři ročníky už byly početnější. Přechod jsme šli povětšinou pěšky bez použití sněžnic, či lyží (výjimky se našli) a vlastně pro převahu lyžařských stop a nadávajících běžkařů jsem to v roce 2003 ukončil. Jizerky (tedy jejich větší část) jsou v zimě pěšákům zapovězeny... Něco pošlu.
Jan Nedvěd
Ahoj, moc se na knihu těším, tu první mám a je úžasná. Bohužel jako T.S. nic co bych mohl poskytnout nemám. Ale moc Ti přeji, aby se ozvalo co nejvíc pamětníků a s kronikou ti pomohli.
Honza - Méďa