100 let u Taterů

18. června 1922 se ve vísce Třebenice zrodila událost, která ovlivnila dlouhá léta život nejen samotné vesnici, ale i přítomnému trampskému osazenstvu, kteří do oblasti divokých svatojánských proudů podnikali své výpravy a zakládali první osady. 18. června totiž Václav Tater položil základní kámen budoucí hospody U Taterů. Tento proslulý hostinec původně sloužil jako domek manželů Taterových. Pan Václav Tater zde stáčel pivo do lahví a tento lahodný mok rozvážel po okolí a také do trampských chat, které v té době postupně osazovaly třebenické stráně. Trampové jsou však národem žíznivým a brzy se usadili Taterovým přímo v sednici, a tak vznikl prvotní výčep a následně i hospoda s posezením. Léta běžela, doba se měnila, měnili se i trampové, ale hospoda zůstala a trampské sleziny u Taterů jsou legendární i dnes.

Hospoda U Taterů v době svého svého vzniku - osamocená budova v levém horním rohu fotky, označena šipkou.

A právě sobota tohoto červnového dne roku 2022 byla oslavou této legendární krčmy, která zažívá své 100leté výročí. Nechyběli trampové z okolních osad, třebeničtí obyvatelé i kolemjdoucí. Slezina byla parádní, ostatně taková, jaká je u Taterů zvykem. Za výčepem, který zdobí proslulý nápis „Hubte hajný, serou trampy“ či „Hubte trampy, serou v lese“ se sešla celá Taterovská rodina včetně šerifa Pavla Tatera alias Gubbyho a jeho ženy Bedřišky.
Celá hospoda doslova praskala ve švech, sedělo se, kde se dalo, stálo se taky tak. Bujarý hlahol osadníků za zvuků hudby v podání Skoťácké kapely se nesl celým údolím až tam, kde kdysi zpívaly svatojánské proudy. Oslava byla opravdu bujará. Hospoda dostala ke svému výročí spousty krásných darů, blahopřálo se všemi způsoby a mezi přítomnými hosty kolovalo i originální vydání Taterníku – periodika, které mapovalo celou historii této malebné hospůdky.
Jak se na správnou trampskou slezinu sluší a patří, veselilo se až do svítání. Za celé (nejen) trampské osazenstvo děkujeme za nezapomenutelný zážitek a přejeme hospodě u Taterů dalších krásných minimálních 100let.

Hrálo se a zpívalo

Tichá srdečná vzpomínka na tomto místě patří skvělé Bedřišce Taterové, která s manželem Pavlem hospodu vedla a která bohužel odešla na svůj poslední vandr druhý den po této oslavě. Nezapomenutelným způsobem se zapsala do povědomí nejen trampů z okolních osad, celých Třebenic, ale i ostatního trampstva. Její vyhlášené guláše a tlačenka předchází pověst i v dalekých trampských osadách, stejně jako její pevná a starostlivá přítomnost, která byla nedílnou součástí hospody u Taterů. Béďo, děkujeme! Ahoj!

Bedřiška a Gubby
Foto: Libor Fojtík

Hospoda byla plná

Každý si našel svoje místo

Něco z přinesených darů

Osazenstvo všeho věku

Kamelotky Taterníku

Betty, Eva a Márčí

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
16201226
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Jan Šauer
Ahoj kamarádi a kamarádky ze Svatojanských proudů a okolí - přejeme velmi dobrou náladu a použitelné zdraví na dalších neuvěřitelných 100 let tramského "interpajzlu" U Taterů.
Jsme vděčni zejména Frantovi Vytiskovi za čest jednou zde zahrát pár krásných písní jihočeských Smolařů ČB a prožít jeden z nejčistších trampských "zpívaných" večerů.
Sucho v botách, dálku v očích a romantiku v duši přejí Panáček (TO Vápenný kaňon ČB) a Flek s Janou (TO Delfíni)